BMW GROUP ACCELEREAZĂ REALINIEREA
Profit solid al Grupului înainte de impozitare în trimestrul al treilea, de peste 2 miliarde de euro, și de peste 6 miliarde de euro în primele nouă luni.
Marjă EBT a Grupului de 6,8% în trimestrul al treilea și de 6,6% în primele nouă luni.
Marjă EBIT a segmentului Automobile de 3,4% în trimestrul al treilea
și de 3,5% în primele nouă luni.Livrările de automobile electrice cu baterie (BEV) reprezintă 20% din vânzările din trimestrul al treilea (incluzând modelele PHEV: 27,4%).
Previziunile pentru segmentul Automobile sunt ajustate ca urmare a efectelor neoperaționale din trimestrul al patrulea.
Extinderea și intensificarea măsurilor privind portofoliul și
structura.
BMW Group se pregătește decisiv și rapid pentru viitor: pe fondul unui trimestru al treilea solid, Consiliul de Administrație al producătorului premium din München a decis să extindă și să intensifice măsurile privind portofoliul și structura compania. Deși rezultatul Grupului în trimestrul al treilea a rămas solid, la peste 2 miliarde de euro, și s-a situat doar moderat sub nivelul anului precedent (T3: 2.083 milioane de euro / -10,6%; primele nouă luni: 6.128 milioane de euro / -23,9%), măsurile aprobate acum vor avea un impact neoperațional asupra rezultatului segmentului Automobile în trimestrul al patrulea.
Până la sfârșitul lunii septembrie, BMW Group a reușit, de asemenea, să se mențină pe traiectoria îndeplinirii obiectivelor financiare pentru întregul an în acest mediu foarte competitiv, după cum arată marja EBT de 6,8% pentru trimestru (primele nouă luni: 6,6%) și marja EBIT a segmentului Automobile de 3,4% (primele nouă luni: 3,5%) – oferind companiei flexibilitatea financiară necesară pentru extinderea măsurilor.
Deși marja EBIT operațională a segmentului Automobile, înainte de luarea în calcul a măsurilor de restructurare, este estimată în continuare la peste 2,0% pentru întregul an, BMW Group și-a ajustat previziunile pentru valoarea raportată și anticipează acum o marjă EBIT anuală cuprinsă între -0,5% și +0,5% (anterior: 1–3%). Performanța operațională stabilă a companiei este evidențiată de estimările privind fluxul de numerar liber al segmentului Automobile: pentru 2026, compania își menține estimarea că acesta va depăși 2,5 miliarde de euro.
Măsurile privind portofoliul sunt determinate de cererea puternică și susținută pentru modelele Neue Klasse, la care BMW Group a răspuns prin introducerea din timp a unor schimburi suplimentare de producție. Accelerarea astfel obținută a creșterii volumului de producție creează oportunitatea de a începe mai devreme retragerea treptată a generațiilor anterioare de automobile și tehnologii, inclusiv a unor modele bazate pe tehnologia de baterii Gen5.
Neue Klasse, inclusiv ansamblurile sale tehnologice, precum tehnologia Gen6, va deveni un factor major în îmbunătățirea profitabilității în următorii ani, datorită nivelului ridicat de inovație și eficienței sporite a costurilor.
Tehnologia este deja disponibilă în modele precum BMW iX3*, BMW i3*, BMW i7*, BMW iX4* și BMW iX5* și va fi introdusă pe numeroase alte modele în lunile următoare.
În același timp, compania intenționează să valorifice impulsul generat de programul său de restructurare a personalului pentru a extinde realinierea organizațională și a proceselor. De exemplu, reducerea funcțiilor de conducere va fi implementată mai rapid decât s-a anunțat.
„Evoluțiile actuale din industria noastră impun decizii ferme și o implementare rapidă. Prin urmare, vom intensifica și accelera în mod țintit măsurile structurale”, a declarat Milan Nedeljković, președintele Consiliului de Administrație al BMW AG, miercuri, la München. „Astfel, ne realiniem compania și ne îmbunătățim agilitatea și competitivitatea pe termen lung. Acest lucru pune bazele valorificării întregului potențial al portofoliului nostru unic de tehnologii și produse, odată cu Neue Klasse, în anii următori.”
Lansarea globală pe piață a Neue Klasse a avansat și mai mult în ultimele luni: modelele și tehnologiile sale extrem de inovatoare reprezintă catalizatorul următoarei etape de realiniere și vor contribui la creșterea profitabilă pe termen lung a BMW Group.
Așa cum a prezentat la Capital Markets Day, la sfârșitul lunii septembrie, compania planifică și alte măsuri pentru a creşte profitabilitatea și competitivitatea: Grupul va continua să se bazeze pe strategia sa consecventă premium și multimarcă, precum și pe deschiderea tehnologică, adaptând în același timp mai mult gama de produse la specificul regional și extinzând segmentul de vârf.
BMW Group își intensifică, de asemenea, concentrarea asupra creării de valoare – în acest scop, compania va extinde utilizarea soluțiilor de înaltă calitate „Industry Best Offer”, care combină în mod optim inovația, scalabilitatea și eficiența costurilor, asigurând totodată creșteri de eficiență în dezvoltare, achiziții și producție.
Prin valorificarea inteligenței artificiale, compania își propune să pună un accent și mai mare pe agilitate și impact. Inteligența artificială bazată pe agenți devine tot mai mult o componentă productivă a activității de zi cu zi. Fie că sunt utilizați pentru elaborarea ofertelor personalizate pentru clienți sau ca un coleg digital în planificarea achizițiilor, agenții IA reunesc cunoștințe, automatizează etapele proceselor și pun bazele unor decizii mai rapide și mai bine fundamentate.
„Viteza este un factor esențial de succes pentru realinierea pe care o planificăm. De aceea, intensificăm încă din acest an măsurile de creștere a eficienței și de simplificare a structurilor. Astfel, intenționăm să ne consolidăm marjele viitoare și să ne menținem pe traiectoria îndeplinirii obiectivelor de profitabilitate”, a declarat directorul financiar Walter Mertl.
Creștere în SUA și Europa, vânzări mai mici în China
În trimestrul al treilea, BMW Group a livrat clienților 551.075 de automobile – în scădere cu 6,3% față de trimestrul corespunzător al anului precedent. În total, BMW Group a înregistrat 1.707.802 livrări în primele nouă luni (-4,9%). Creșterea din Europa (T3: +2,6%; primele nouă luni: +4,5%) și SUA (T3: +2,5%; primele nouă luni: +3,4%) a putut compensa doar parțial dificultățile persistente de pe piața chineză.
Automobilele electrice au reprezentat o cincime din vânzările totale ale BMW Group în trimestrul al treilea (BEV + PHEV: 27,4%). În regiunea de vânzări Europa, aproape jumătate dintre automobilele livrate au fost electrificate (46,9%; ponderea BEV: 34,7%).
În China, condițiile generale de piață au rămas dificile în trimestrul al treilea. Vânzările BMW Group au scăzut cu un sfert față de anul precedent, în concordanță cu declinul pieței în ansamblu. Compania se pregătește pentru lansarea pe piață a modelului iX3 LWB în noiembrie, precum și a altor modele Neue Klasse pe parcursul anului 2027.
În trimestrul al treilea, BMW Group a înregistrat venituri de 30.452 de milioane de euro (-5,8%; ajustate pentru efectele conversiei valutare: -7,7%; primele nouă luni: -7,3%; ajustate pentru efectele conversiei valutare: -6,6%).
Scădere moderată a cheltuielilor de cercetare și dezvoltare și a investițiilor
După nivelul maxim atins în 2024, compania a înregistrat o scădere treptată a cheltuielilor de cercetare și dezvoltare și intenționează să se încadreze în intervalele-țintă definite. Cheltuielile de cercetare și dezvoltare au scăzut moderat în trimestrul al treilea, la 1.790 de milioane de euro, respectiv la 5.504 milioane de euro în primele nouă luni (T3: -6,8%; primele nouă luni: -7,4%). La fel ca în anul precedent, ponderea cheltuielilor de cercetare și dezvoltare în venituri s-a situat la 5,9% – atât în trimestrul al treilea, cât și în primele nouă luni.
Investițiile au scăzut semnificativ în primele nouă luni, la 3.657 de milioane de euro (-17,1%; T3: 1.757 de milioane de euro / +4,6%). Ponderea investițiilor în venituri s-a situat la 3,9% în primele nouă luni (2025: 4,4%; T3: 5,8%; T3 2025: 5,2%). Pentru întregul an este estimată, de asemenea, o pondere a investițiilor de sub 6%.
Marjă EBT a Grupului de 6,8% în trimestrul al treilea
Profitul Grupului înainte de impozitare (EBT), de 2.083 de milioane de euro în trimestrul al treilea și de 6.128 de milioane de euro după nouă luni (T3: -10,6%; primele nouă luni: -23,9%), a beneficiat de efecte pozitive din evaluarea instrumentelor financiare derivate pe rata dobânzii, în special în primul și al treilea trimestru. Marja EBT a Grupului a fost de 6,8% în trimestrul al treilea și de 6,6% în primele nouă luni (T3: -0,4 puncte procentuale; primele nouă luni: -1,5 puncte procentuale).
În perioada de trei luni, segmentul Automobile a generat venituri de 26.669 de milioane de euro (T3: -6,5%; ajustate pentru efectele conversiei valutare: -8,5%; primele nouă luni: -7,1%; ajustate pentru efectele conversiei valutare: -6,5%). Costurile de producție mai mici au redus costul vânzărilor. Volumele de vânzări mai mici și concurența puternică din sectorul auto global, în special din China, au afectat evoluția veniturilor segmentului. La acestea s-au adăugat efectele valutare negative.
Profitul segmentului înainte de rezultatul financiar (EBIT) a totalizat 901 milioane de euro în trimestrul al treilea (-39,7%; primele nouă luni: -43,8%). Soluționarea procedurilor judiciare referitoare la sistemul de frânare integrat a avut un impact pozitiv.
Marja EBIT s-a situat la 3,4% în trimestrul al treilea (-1,8 puncte procentuale; 2026: 3,5%; 2025: -2,4 puncte procentuale). În T3 și în primele nouă luni, performanța operațională a fost afectată cu 1,2 puncte procentuale de amortizarea deja cunoscută a activelor BBA, rezultată din alocarea prețului de achiziție, și, suplimentar, cu aproximativ 1,25 puncte procentuale de cheltuielile asociate majorării tarifelor de import – față de aproximativ 1,75 puncte procentuale în trimestrul corespunzător al anului precedent, respectiv 1,5 puncte procentuale în primele nouă luni din 2025.
Fluxul de numerar liber al segmentului Automobile este estimat la peste 2,5 miliarde de euro pentru întregul an
Fluxul de numerar liber al segmentului Automobile pentru primele nouă luni a totalizat
724 de milioane de euro. În trimestrul al treilea, fluxul de numerar liber a fost de -566 de milioane de euro (2025: 2.688 de milioane de euro; T3 2025: 343 de milioane de euro). Compania își menține estimarea că fluxul de numerar liber al segmentului va depăși 2,5 miliarde de euro.
Performanță operațională stabilă în segmentul Servicii Financiare
În segmentul Servicii Financiare, numărul noilor contracte de finanțare și leasing încheiate a crescut ușor în primele nouă luni din 2026, la 1.292.663 de contracte (+1,3%; T3: -5,4%).
Pentru trimestrul al treilea, segmentul a raportat un profit înainte de impozitare (PBT) de 639 de milioane de euro în trimestrul al treilea și de 1.647 de milioane de euro pentru perioada de la începutul anului până la sfârșitul lunii septembrie (T3: -0,8%; primele nouă luni din 2026: -10,3%). Un impact negativ semnificativ a provenit din majorarea, în primul trimestru din 2026, a unui provizion existent în legătură cu schema de compensare a clienților cu finanțare auto din Regatul Unit, aplicabilă la nivelul întregii industrii.
Previziunile pentru 2026 au fost ajustate
Cheltuielile asociate extinderii și intensificării măsurilor privind portofoliul și structura, descrise mai sus, vor afecta rezultatul operațional al BMW Group în trimestrul al patrulea.
Prin urmare, compania estimează acum o marjă EBIT a segmentului Automobile cuprinsă între -0,5% și +0,5%; marja EBIT înainte de luarea în calcul a măsurilor privind portofoliul și structura este estimată în continuare la peste 2,0%. Livrările de automobile sunt estimate la un nivel moderat inferior celui din anul precedent.
Rentabilitatea capitalului angajat (RoCE) în segmentul Automobile este estimată în intervalul -1% până la +1%.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (RoE) în segmentul Servicii Financiare este estimată la 13–16%.
În segmentul Motociclete, livrările sunt estimate acum la un nivel ușor inferior celui din anul precedent (anterior: la nivelul anului precedent). Marja EBIT este estimată în intervalul 4,0–6,0%, iar RoCE în intervalul 10–14%.
Previziunile pentru întregul an includ efecte negative asupra marjei EBIT a segmentului Automobile de aproximativ 1,25 puncte procentuale din majorarea tarifelor, de 1,2 puncte procentuale din amortizarea activelor BBA rezultată din alocarea prețului de achiziție și de aproximativ 2,5 puncte procentuale din măsurile privind portofoliul și structura.
Evoluția efectivă a activității BMW Group poate diferi de estimările prezentate mai sus – de exemplu, ca urmare a schimbărilor condițiilor politice și macroeconomice.
| BMW Group – prezentare generală: T3 2026 | T3 2026 | T3 2025 | Variație în % | |
| Livrări către clienți | ||||
| Automobile1 | unități | 551,075 | 588,140 | -6.3 |
| din care: BMW | unități | 479,294 | 514,422 | -6.8 |
| MINI | unități | 70,712 | 72,414 | -2.4 |
| Rolls-Royce | unități | 1,069 | 1,304 | -18.0 |
| Motociclete | unități | 46,605 | 53,247 | -12.5 |
| Angajați (la 31 dec. 2025) | 154,540 | |||
| Marjă EBIT a segmentului Automobile | procente | 3.4 | 5.2 | -1,8 puncte procentuale |
| Marjă EBIT a segmentului Motociclete | procente | 4.8 | 7.9 | -3,1 puncte procentuale |
| Marjă EBT a BMW Group2 | procente | 6.8 | 7.2 | -0,4 puncte procentuale |
| Flux de numerar liber al segmentului Automobile | mil. euro | -566 | 343 | - |
| Venituri | mil. euro | 30,452 | 32,314 | -5.8 |
| din care: Automobile | mil. euro | 26,669 | 28,510 | -6.5 |
| Motociclete | mil. euro | 688 | 755 | -8.9 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 10,160 | 9,607 | 5.8 |
| Alte entități | mil. euro | 3 | 3 | - |
| Eliminări | mil. euro | -7,068 | -6,561 | 7.7 |
| Profit înainte de rezultatul financiar (EBIT) | mil. euro | 1,589 | 2,261 | -29.7 |
| din care: Automobile | mil. euro | 901 | 1,494 | -39.7 |
| Motociclete | mil. euro | 33 | 60 | -45.0 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 621 | 624 | -0.5 |
| Alte entități | mil. euro | -4 | 0 | - |
| Eliminări | mil. euro | 38 | 83 | -54.2 |
| Profit înainte de impozitare (EBT) | mil. euro | 2,083 | 2,329 | -10.6 |
| din care: Automobile | mil. euro | 853 | 1,388 | -38.5 |
| Motociclete | mil. euro | 32 | 59 | -45.8 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 639 | 644 | -0.8 |
| Alte entități | mil. euro | 667 | 300 | - |
| Eliminări | mil. euro | -108 | -62 | 74.2 |
| Impozit pe profit al Grupului | mil. euro | -635 | -632 | 0.5 |
| Profit net | mil. euro | 1,448 | 1,697 | -14.7 |
| Câștig pe acțiune ordinară | € | 2.46 | 2.74 | -10.2 |
| 1 Livrările include joint-venture BMW Brilliance Automotive Ltd., Shenyang. | ||||
| 2 Raportul din veniturile Groupului înainte de taxe. | ||||
| BMW Group – prezentare generală: primele nouă luni din 2026 | Primele nouă luni din 2026 | Primele nouă luni din 2025 | Variație în % | |
| Livrări către clienți | ||||
| Automobile1 | unități | 1,707,802 | 1,795,734 | -4.9 |
| din care: BMW | unități | 1,483,963 | 1,585,382 | -6.4 |
| MINI | unități | 220,247 | 206,252 | 6.8 |
| Rolls-Royce | unități | 3,592 | 4,100 | -12.4 |
| Motociclete | unități | 149,452 | 159,156 | -6.1 |
| Angajați (la 31 dec. 2025) | 154,450 | |||
| Marjă EBIT a segmentului Automobile | procente | 3.5 | 5.9 | -2,4 puncte procentuale |
| Marjă EBIT a segmentului Motociclete | procente | 11.0 | 10.8 | 0,2 puncte procentuale |
| Marjă EBT a BMW Group2 | procente | 6.6 | 8.1 | -1,5 puncte procentuale |
| Flux de numerar liber al segmentului Automobile | mil. euro | 724 | 2,688 | -73.1 |
| Venituri | mil. euro | 92,718 | 99,999 | -7.3 |
| din care: Automobile | mil. euro | 80,990 | 87,164 | -7.1 |
| Motociclete | mil. euro | 2,396 | 2,522 | -5.0 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 30,148 | 29,711 | 1.5 |
| Alte entități | mil. euro | 9 | 9 | 0.0 |
| Eliminări | mil. euro | -20,825 | -19,407 | 7.3 |
| Profit înainte de rezultatul financiar (EBIT) | mil. euro | 5,224 | 8,064 | -35.2 |
| din care: Automobile | mil. euro | 2,875 | 5,120 | -43.8 |
| Motociclete | mil. euro | 263 | 272 | -3.3 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 1,621 | 1,867 | -13.2 |
| Alte entități | mil. euro | -8 | -9 | -11.1 |
| Eliminări | mil. euro | 473 | 814 | -41.9 |
| Profit înainte de impozitare (EBT) | mil. euro | 6,128 | 8,056 | -23.9 |
| din care: Automobile | mil. euro | 2,678 | 4,905 | -45.4 |
| Motociclete | mil. euro | 260 | 270 | -3.7 |
| Servicii Financiare | mil. euro | 1,647 | 1,836 | -10.3 |
| Alte entități | mil. euro | 1,493 | 772 | 93.4 |
| Eliminări | mil. euro | 50 | 273 | -81.7 |
| Impozit pe profit al Grupului | mil. euro | -1,808 | -2,344 | -22.9 |
| Profit net | mil. euro | 4,320 | 5,712 | -24.4 |
| Câștig pe acțiune ordinară | € | 7.19 | 8.97 | -19.8 |
| 1 Livrările include joint-venture BMW Brilliance Automotive Ltd., Shenyang. | ||||
| 2 Raportul din veniturile Groupului înainte de taxe. | ||||
** Începând cu 1 ianuarie 2025, intervalul de prognoză pentru EBT al Grupului a fost ajustat. Pentru detalii suplimentare, consultați glosarul din Raportul BMW Group 2024.
GLOSAR – explicații privind indicatorii-cheie de performanță
Livrări către clienți
Un automobil nou sau rulat este înregistrat ca livrare în momentul predării către utilizatorul final (categorie care include și utilizatorii în baza contractelor de leasing încheiate cu BMW Financial Services). În SUA și Canada, categoria utilizatorilor finali include și (1) dealerii, atunci când desemnează un automobil drept automobil de înlocuire pe durata intervențiilor în service sau automobil demonstrativ, și (2) dealerii și alte părți terțe, atunci când achiziționează la licitație un automobil al companiei, precum și dealerii, atunci când achiziționează automobile ale companiei direct de la BMW Group. Livrările pot fi efectuate de BMW AG, de una dintre filialele sale internaționale, de un punct de vânzare cu amănuntul al BMW Group sau de dealeri terți independenți. Marea majoritate a livrărilor – și, implicit, a raportărilor acestora către BMW Group – este realizată de dealeri terți independenți. Livrările de automobile către clienții finali într-o anumită perioadă de raportare nu se corelează direct cu veniturile recunoscute de BMW Group pentru perioada respectivă.
Rata de distribuire a dividendelor
Rata de distribuire a dividendelor este preliminară. Deși Consiliul de Administrație și Consiliul de Supraveghere vor propune un dividend fix pe acțiune la Adunarea Generală Anuală, se estimează că numărul acțiunilor care conferă dreptul la dividend va scădea până la Adunarea Generală Anuală, ca urmare a programului de răscumpărare de acțiuni aflat în derulare. În consecință, se estimează că și suma totală care urmează să fie distribuită acționarilor se va modifica până la 13 mai.
EBIT
Profit înainte de rezultatul financiar. Profitul înainte de rezultatul financiar cuprinde veniturile din care se scad costul vânzărilor și cheltuielile de vânzare și administrative, la care se adaugă sau din care se scade soldul net al altor venituri și cheltuieli operaționale.
Marja EBIT
Profitul/pierderea înainte de rezultatul financiar, exprimat(ă) ca procent din venituri.
EBT
EBIT plus rezultatul financiar.
PHEV
Automobil electric hibrid plug-in – automobil hibrid cu motor pe benzină și propulsie electrică.
LWB: Ampatament lung – un automobil cu ampatament extins.
Datorită celor patru mărci ale sale - BMW, MINI, Rolls-Royce și BMW Motorrad -, BMW Group este liderul mondial al constructorilor premium de automobile și motociclete și oferă servicii financiare premium. Rețeaua de producție a BMW Group cuprinde peste 30 de facilități de producție la nivel mondial; compania are o rețea globală de vânzări în peste 140 de țări.
În 2025, BMW Group a vândut, la nivel mondial, 2,46 milioane de automobile și peste 202.500 de motociclete. În anul fiscal 2025, profitul brut a fost de 10,2 miliarde de euro, iar veniturile au fost de 133,5 miliarde de euro. La 31 decembrie 2025, BMW Group dispunea de o forță de muncă de 154.540 de angajați.
Dintotdeauna, succesul economic al BMW Group s-a bazat pe gândirea pe termen lung și pe acțiunea responsabilă. Dezvoltarea sustenabilă este un element important al strategiei corporate a BMW Group și acoperă toate produsele, de la lanțul de aprovizionare, trecând prin producție, până la finalul fazei de utilizare.
www.bmwgroup.com; www.bmw.ro
Facebook: http://www.facebook.com/BMW.Romania
Instagram: http://www.instagram.com/bmwromania
YouTube: http://www.youtube.com/bmwgroupromania
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmwromania
Site de presă: press.bmwgroup.com/romania