<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
     xmlns:pp="http://www.presspage.com/rss/"
     version="2.0"
     xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom">
                <channel>
                    <title><![CDATA[BMW Group Newsroom Ελλάδα]]></title>
                    <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/</link>
                    <description></description>
                    <language>el-gr</language>
                    <lastBuildDate>Mon, 12 Oct 2026 07:41:50 +0200</lastBuildDate>
                    <pubDate>Tue, 12 Mar 2024 12:21:57 +0100</pubDate>
<xhtml:meta xmlns:xhtml="http://www.w3.org/1999/xhtml" name="robots" content="noindex" />
                    <image>
                        <title><![CDATA[BMW Group Newsroom Ελλάδα]]></title>
                        <url>https://content.presspage.com/clients/150_3240.png</url>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/</link>
                        <width>144</width>
                    </image><item>
                        <title>Η BMW M Motorsport και η LEGO® γιορτάζουν το πάθος για τους αγώνες με δύο νέα σετ μοντέλων.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-bmw-m-motorsport-kai-e-legor-giortazoun-to-pathos-gia-tous-agones-me-duo-nea-set-montelon/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-bmw-m-motorsport-kai-e-legor-giortazoun-to-pathos-gia-tous-agones-me-duo-nea-set-montelon/</guid><pp:caseid>799941</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[+++ Οι BMW M Hybrid V8 και BMW M4 GT3 τώρα διαθέσιμες ως σετ 676 τεμαχίων της σειράς Speed Champions. +++ Ρέπλικες σε μινιατούρα με αυθεντικές σχεδιαστικές λεπτομέρειες. +++ Η μαγεία του Le Mans για παιδιά και όχι μόνο. +++]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο.</strong> Με τη νέα αγωνιστική σεζόν να έχει ήδη
  ξεκινήσει, η συνεργασία μεταξύ της BMW M Motorsport και της
  LEGO<sup>®</sup> δημιούργησε ένα νέο σετ μοντέλων της σειράς Speed
  Champions που θα προσελκύσει το ενδιαφέρον. Η νέα άφιξη θα αποτελέσει
  πηγή ενθουσιασμού για τους νεότερους φίλους του μηχανοκίνητου
  αθλητισμού ηλικίας από εννέα ετών και πάνω, ενώ ταυτόχρονα θα
  προσφέρει μια αυθεντική εμπειρία κατασκευής και παιχνιδιού για τους
  πιο ώριμους συλλέκτες. Με 676 κομμάτια συνολικά, αυτό το σετ προσφέρει
  λεπτομερή απεικόνιση των δύο μοντέλων δίνοντας τη δυνατότητα στους
  φίλους των παιχνιδιών συναρμολόγησης να δημιουργήσουν όχι ένα αλλά δύο
  τρέχοντα αγωνιστικά αυτοκίνητα της BMW M Motorsport: την BMW M Hybrid
  V8 και την BMW M4 GT3. Τα δύο αυτά αγωνιστικά αυτοκίνητα αποτελούν την
  αιχμή του δόρατος της BMW M Motorsport σε αγώνες όπως οι 24 ώρες του
  Le Mans που θα πραγματοποιηθεί το διήμερο 15 και 16 Ιουνίου 2024.</p>
<p> </p>
<p>Οι νέες μινιατούρες της σειράς Speed Champions ξεχωρίζουν ως
  προσεκτικά κατασκευασμένα αντίγραφα των αυθεντικών αυτοκινήτων. Τα
  αυθεντικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά περιλαμβάνουν τα χαρακτηριστικά
  χρώματα της BMW M Motorsport, τους προτεταμένους διαχύτες αέρα, τις
  οπτικά εντυπωσιακές απολήξεις της εξάτμισης και τα εντυπωσιακά
  σπόιλερ, καθώς και ένα εσωτερικό φιλοτεχνημένο με περισσή προσοχή στη
  λεπτομέρεια. Επιπλέον, οι οροφές των δύο μινιατούρων μπορούν να
  αφαιρεθούν για να μπορέσουν οι φιγούρες των οδηγών, που
  περιλαμβάνονται στο σετ, να τοποθετηθούν στα αντίστοιχα cockpit. Το
  σκηνικό επομένως είναι έτοιμο για συναρπαστικούς αγώνες τροχό με τροχό
  στα παιδικά δωμάτια σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης.</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Ρέπλικες για μικρούς και μεγάλους λάτρεις των αγώνων.</strong></p>
<p>Οδηγούμενη από το όραμα της δημιουργίας εμβληματικών αγωνιστικών
  αυτοκινήτων με τουβλάκια LEGO®, η σειρά LEGO® Speed Champions φέρνει
  χαμόγελα στα πρόσωπα των φίλων του αυτοκινήτου και των συλλεκτών όλων
  των ηλικιών εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια. Το νέο αυτό σετ, το οποίο
  συνδυάζει τις BMW M Hybrid V8 και BMW M4 GT3, ταιριάζει γάντι στην εν
  λόγω παράδοση και επιτρέπει σε επιπλέον target groups να βιώσουν τη
  γοητεία του μηχανοκίνητου αθλητισμού και την μηχανολογική τεχνογνωσία
  της BMW M.</p>
<p> </p>
<p>Η τελευταία προσθήκη στη σειρά LEGO<sup>®</sup> Speed Champions θα
  ξεσηκώσει το αγωνιστικό πάθος εκείνων που θα κατασκευάσουν τα
  αυτοκίνητα. Μόλις ολοκληρωθούν, αυτά τα δύο άκρως ελκυστικά μοντέλα θα
  εμπλουτίσουν τόσο τις βιτρίνες των συλλεκτών όσο και τις σχάρες
  εκκίνησης για συναρπαστικούς αγώνες στο σπίτι. Το σετ BMW M Hybrid V8
  / BMW M4 GT3 ξεκίνησε να πωλείται στις 4 Μαρτίου 2024 σε συνιστώμενη
  τιμή λιανικής πώλησης 49,99 € και μπορεί να αγοραστεί από τους
  αντιπροσώπους της BMW στην ΕΕ και το Ηνωμένο Βασίλειο, καθώς και από
  το ηλεκτρονικό κατάστημα της BMW στη διεύθυνση lifestyle.bmw.com και
  την LEGO<sup>®</sup>.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW M</strong>
  <strong>Motorsport</strong>
  <strong>: επιστροφή στη μεγάλη αγωνιστική σκηνή.</strong></p>
<p>Η BMW M Motorsport γιορτάζει την πολυαναμενόμενη επιστροφή της στους
  διεθνείς αγώνες πρωτοτύπων με την BMW M Hybrid V8. Το ηλεκτροκίνητο
  αγωνιστικό με τον V8 κινητήρα πέρασε την πρώτη του δοκιμασία την
  περασμένη σεζόν στη διάσημη κατηγορία GTP της σειράς IMSA και φέτος
  αγωνίζεται ήδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής της FIA (FIA WEC).
  Ακριβώς 25 χρόνια μετά την πανηγυρική γενική νίκη της BMW V12 LMR στο
  Le Mans, το λανσάρισμα της BMW M Hybrid V8 στο θρυλικό κλασικό αγώνα
  αντοχής ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο στην αγωνιστική ιστορία πρωτοτύπων
  της μάρκας BMW.</p>
<p> </p>
<p>Η BMW M Team WRT συμμετέχει επίσης με την BMW M4 GT3 στους αγώνες του
  FIA WEC την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν. Αυτό σημαίνει ότι η BMW M
  Motorsport θα εκπροσωπείται και σε μια ακόμα κατηγορία στις 24 Ώρες
  του Le Mans, με τις δύο υβριδικές BMW M Hybrid V8 να δίνουν τη μάχη
  στην κατηγορία hypercar στο Le Mans και τις δύο καθαρόαιμες BMW M4 GT3
  να παρατάσσονται στην LMGT3.</p>
<p> </p>
<p>-Τέλος Δελτίου Τύπου -</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Το </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group</strong>
  <strong> </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Το δίκτυο
  παραγωγής του BMW Group περιλαμβάνει πάνω από 30 εγκαταστάσεις
  παραγωγής σε όλο τον κόσμο. Η εταιρεία έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο
  πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το 2022, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,4 εκατομμύρια αυτοκίνητα και
  περισσότερες από 202.000 μοτοσικλέτες παγκοσμίως. Τα κέρδη προ φόρων
  κατά το οικονομικό έτος 2022 ανήλθαν σε 23,5 δισεκατομμύρια ευρώ σε
  έσοδα ύψους 142,6 δισεκατομμυρίων ευρώ. Στις 31 Δεκεμβρίου 2022, το
  BMW Group απασχολούσε 149.475 εργαζόμενους.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογική και υπεύθυνη δράση. Η εταιρεία καθόρισε από νωρίς την πορεία
  της για το μέλλον και θέτει τη βιωσιμότητα και την αποδοτικότητα των
  πόρων στο επίκεντρο της στρατηγικής της κατεύθυνσης - από την αλυσίδα
  εφοδιασμού, μέχρι την παραγωγή, και το τέλος της φάσης χρήσης, για όλα
  τα προϊόντα της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>BMW Group Hellas </strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: +30 210 9118151</p>
<p>e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></p><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,Lifestyle Products,Coupé,M4,G82,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Tue, 12 Mar 2024 12:21:57 +0100</pubDate>
            <pp:lastModified>Tue, 12 Mar 2024 11:21:57 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/40e3963a-bd42-451d-8bba-b4b037bea6df/500_P90541416_highRes_the-bmw-m-hybrid-v8-.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/40e3963a-bd42-451d-8bba-b4b037bea6df/500_P90541416_highRes_the-bmw-m-hybrid-v8-.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/40e3963a-bd42-451d-8bba-b4b037bea6df/P90541416_highRes_the-bmw-m-hybrid-v8-.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90541416_highRes_the-bmw-m-hybrid-v8-.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Η νέα BMW M4 Coupé, η νέα BMW M4 Cabrio.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-nea-bmw-m4-coupe-e-nea-bmw-m4-cabrio/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-nea-bmw-m4-coupe-e-nea-bmw-m4-cabrio/</guid><pp:caseid>799952</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Περισσότερη ισχύς, πιο αιχμηρά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά, νέες επιλογές εξατομίκευσης και ψηφιακές καινοτομίες: Με διαρκείς εξελίξεις σε τομείς που σχετίζονται με μία αποκλειστική εμπειρία επιδόσεων, η BMW M GmbH συνεχίζει το success story των best seller της στην premium μεσαία κατηγορία. Η νέα BMW M4 Coupé και η νέα BMW M4 Cabrio αναδεικνύουν τώρα ακόμη πιο έντονα τα αγωνιστικά γονίδια αυτών των σπορ μοντέλων. Μία αύξηση της μέγιστης ισχύος κατά 15 kW/20 hp για τα μοντέλα BMW M4 Competition Coupé με M xDrive (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,1 - 10,0 /100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO2: 229 - 226 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και BMW M4 Competition Cabrio με M xDrive (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,1 - 10,0 /100 χλμ: 10,3 - 10,2 l/ 100 km- συνδυασμένες εκπομπές CO2: 233 - 231 g/km κατά το πρότυπο WLTP), νέοι προβολείς, πίσω φώτα λέιζερ, σφυρήλατες ζάντες ελαφρού κράματος M με νέα σχεδίαση, τιμόνια και εσωτερικές επενδύσεις, καθώς και το BMW Operating System 8.5 σηματοδοτούν τις νέες εξελίξεις για το M.Y. 2024.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>Ο εξακύλινδρος εν σειρά κινητήρας με τεχνολογία M TwinPower Turbo θα
  διατίθεται στο μέλλον σε τρία επίπεδα απόδοσης. Ο συνδυασμός της
  έκδοσης των 353 kW/480 hp με χειροκίνητο κιβώτιο 6 σχέσεων στη νέα BMW
  M4 Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,1 - 10,0 l/ 100 km,
  συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 230 - 226 g/km σύμφωνα με το
  πρότυπο WLTP) παραμένει ασυναγώνιστος στο περιβάλλον του ανταγωνισμού.
  Ο κινητήρας της νέας BMW M4 Competition Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση
  καυσίμου: 9,9 - 9,7 l/ 100 km- συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>:
  223 - 219 g/km κατά το πρότυπο WLTP) αποδίδει μέγιστη ισχύ 375 kW/510
  hp, μεταφέροντας την ισχύ στο δρόμο μέσω ενός 8-τάχυτου κιβωτίου M
  Steptronic με Drivelogic. Σε συνδυασμό με το M xDrive που διαθέτουν οι
  τετρακίνητες εκδόσεις Coupé και Cabrio, αυτό το κιβώτιο εξασφαλίζει
  την απόλυτη μετατροπή της ισχύος – που τώρα είναι αυξημένη στα 390
  kW/530 hp - σε συναρπαστική δυναμική οδήγηση.</p>
<p> </p>
<p>Χάρη στις τρέχουσες τροποποιήσεις, τα αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων της
  premium μεσαίας κατηγορίας έχουν όλες τις προϋποθέσεις για να
  συνεχίσουν την επιτυχημένη πορεία τους στις διεθνείς αγορές,
  ενισχύοντας παράλληλα την ηγετική τους θέση στην κατηγορία. Οι ΗΠΑ
  έχουν γίνει η σημαντικότερη αγορά όσον αφορά τις πωλήσεις για την BMW
  M4 Coupé, και ακολουθούν η Κίνα, η Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο.
  Στις ΗΠΑ, η BMW M4 Cabrio συγκεντρώνει μακράν τα υψηλότερα ποσοστά
  πωλήσεων. Επιπλέον, το ανοιχτό τετραθέσιο απολαμβάνει τεράστια
  δημοτικότητα στη Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο. Τόσο σε παγκόσμιο
  επίπεδο όσο και σε κάθε μία από τις σχετικές αγορές τους, τα μοντέλα
  της Σειράς BMW M4 είναι με διαφορά οι ηγέτες της κατηγορίας τους σε
  κάθε ένα από τα αντίστοιχα ανταγωνιστικά τους περιβάλλοντα.</p>
<p> </p>
<p>Οι νέες εκδόσεις της BMW M4 Coupé και της BMW M4 Cabrio
  κατασκευάζονται στο εργοστάσιο του BMW Group στο Dingolfing. Το
  λανσάρισμα των νέων μοντέλων στην παγκόσμια αγορά θα ξεκινήσει με την
  έναρξη της παραγωγής τον Μάρτιο του 2024.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Bespoke</strong>
  <strong>μοντέλα, κλασικές επιδόσεις </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>.</strong></p>
<p>Η ασυμβίβαστη δυναμική τόσο στην καθημερινή οδήγηση όσο και στην
  πίστα είναι χαρακτηριστικό των μοντέλων της σειράς Μ4 της BMW, κάτι
  που αντικατοπτρίζεται και στη σχεδίασή τους. Οι δυναμικές αναλογίες
  και τα ειδικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά M για τη βελτιστοποίηση της
  παροχής αέρα ψύξης και της αεροδυναμικής ισορροπίας υποστηρίζουν την
  σπορ φύση των μοντέλων υψηλών επιδόσεων. Η μεγάλη και χαρακτηριστική
  στα μοντέλα Μ κάθετη μάσκα νεφρών της BMW με τις οριζόντια
  διατεταγμένες διπλές περσίδες, οι δυναμικά διαμορφωμένοι θόλοι των
  τροχών και τα προτεταμένα μαρσπιέ με το μαύρο γυαλιστερό φινίρισμα
  αντίθεσης, καθώς και οι εντυπωσιακές προσθήκες, που προσαρτώνται στον
  εμπρός και τον πίσω προφυλακτήρα, αποτελούν σαφή αναφορά στις
  δυναμικές δυνατότητες τόσο της Coupé όσο και της Cabrio έκδοσης.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, οι διάφορες παραλλαγές του μοντέλου με την ιδιότητα των
  bespoke οχημάτων, συνεισφέρουν η κάθε μία με τον δικό της τρόπο σε μία
  εξαιρετικά σπορ οδηγική εμπειρία. Για παράδειγμα, η οροφή από CRP
  είναι στάνταρ σε όλες τις εκδόσεις της BMW M4 Coupé. Η BMW M4
  Competition Cabrio με M xDrive προσφέρει μια μοναδική ευκαιρία για να
  απολαύσετε τις τυπικές επιδόσεις M μαζί με μια εξαιρετική, open-top
  εμπειρία οδήγησης. Η προηγμένη μαλακή οροφή συνδυάζει τα πλεονεκτήματα
  μιας αναδιπλούμενης σκληρής οροφής με την εμφάνιση μιας κλασικής
  υφασμάτινης. Ο ηλεκτρικός μηχανισμός κίνησης της επιτρέπει να ανοίγει
  ή να κλείνει εν κινήσει.  </p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Εξακύλινδρος εν σειρά κινητήρας με αγωνιστική τεχνολογία και
    νέες προδιαγραφές υψηλών επιδόσεων.</strong></p>
<p>Οι straight six κινητήριες μονάδες των νέων BMW M4 Coupé και BMW M4
  Cabrio συνδυάζουν τον γνώριμο υψηλόστροφο χαρακτήρα των κινητήρων της
  BMW M GmbH με την τρέχουσα έκδοση της τεχνολογίας M TwinPower Turbo.
  Όλες οι παραλλαγές του 3λιτρου κινητήρα εντυπωσιάζουν με την άμεση
  απόδοση ισχύος και την πλούσια ροπή τους έως και τα ανώτερα κλιμάκια
  του στροφόμετρου. Σε αυτά τα χαρακτηριστικά οφείλονται τα
  αδιαμφισβήτητα γραμμικά χαρακτηριστικά απόδοσης, τα οποία αποτελούσαν
  ανέκαθεν το σήμα κατατεθέν των μοντέλων BMW M.</p>
<p> </p>
<p>Τα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά του κινητήρα προέρχονται απευθείας από
  τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και περιλαμβάνουν τον εξαιρετικά άκαμπτο
  στροφαλοθάλαμο σε σχεδίαση "closed-deck" χωρίς χιτώνια, τον
  ελαφρύ και σφυρήλατο στροφαλοφόρο άξονα με επίστρωση σιδήρου μέσω
  ψεκασμού με ηλεκτρικό τόξο (AWSP). Ο πυρήνας της κυλινδροκεφαλής
  κατασκευάζεται με χρήση τεχνικών τρισδιάστατης εκτύπωσης, επιτρέποντας
  τη βέλτιστη διάταξη των αυλών ψύξης για ιδανική διαχείριση των
  θερμοκρασιών, η οποία θα ήταν αδύνατο να επιτευχθεί με συμβατικές
  μεθόδους χύτευσης μετάλλων. Με αυτόν τον τρόπο βελτιστοποιούνται τόσο
  το βάρος όσο και η διαχείριση της θερμοκρασίας. Το σύστημα παροχής
  λαδιού έχει σχεδιαστεί για να διαχειρίζεται τις ειδικές προκλήσεις της
  χρήσης στην πίστα, όπως και το σύστημα ψύξης.</p>
<p> </p>
<p>Η τεχνολογία M TwinPower Turbo Technology περιλαμβάνει δύο
  υπερσυμπιεστές mono scroll, καθένας από τους οποίους τροφοδοτεί τρεις
  κυλίνδρους με συμπιεσμένο αέρα. Το έμμεσο intercooler που λειτουργεί
  σε συνεργασία με ένα κύκλωμα χαμηλής θερμοκρασίας και ειδικούς
  συμπιεστές βελτιστοποιεί την ισχύ της μονάδας. Επιπλέον, το
  τεχνολογικό πακέτο περιλαμβάνει το σύστημα ψεκασμού βενζίνης High
  Precision Injection που λειτουργεί σε μέγιστη πίεση 350 bar, μεταβλητό
  έλεγχο βαλβίδων VALVETRONIC και πλήρως μεταβλητό έλεγχο εκκεντροφόρων
  Double VANOS.</p>
<p> </p>
<p>Η μέγιστη ισχύς του εξακύλινδρου κινητήρα που χρησιμοποιεί τόσο η νέα
  BMW M4 Competition Coupé με M xDrive όσο και η νέα BMW M4 Competition
  Cabrio με M xDrive έχει αυξηθεί από 375 kW/510 hp σε 390 kW/530 hp
  στις 6.250 στροφές ανά λεπτό. Ο ακόμα πιο εξελιγμένος κινητήρας
  παράγει μέγιστη ροπή 650 Nm σε ένα διευρυμένο εύρος περιστροφής του
  κινητήρα από τις 2.750 έως και τις 5.730 σ.α.λ. Αυτό έχει ως
  αποτέλεσμα ακόμη υψηλότερη και συνεχή παροχή ισχύος, βελτιώνοντας έτσι
  την εμπειρία επιδόσεων κυρίως σε ιδιαίτερα δυναμικές συνθήκες
  οδήγησης. Όλα αυτά επιτυγχάνονται μέσω τροποποιήσεων στο σύστημα
  ελέγχου του κινητήρα, ως μια ακόμη απόδειξη των εξαιρετικών
  δυνατοτήτων του εξακύλινδρου εν σειρά συνόλου που αναπτύχθηκε από την
  BMW M GmbH και αποτελεί τη βάση για τη μονάδα ισχύος της αγωνιστικής
  BMW M4 GT3.</p>
<p> </p>
<p>Ενώ η νέα BMW M4 Competition Coupé με M xDrive επιταχύνει από τα 0
  στα 100 km/h σε 3,5 δευτερόλεπτα, η νέα BMW M4 Competition Cabrio με M
  xDrive χρειάζεται αντίστοιχα 3,7 δευτερόλεπτα. Όλες οι εκδόσεις της
  νέας BMW M4 Coupé και της BMW M4 Cabrio επιτυγχάνουν τελική ταχύτητα
  που περιορίζεται ηλεκτρονικά στα 250 km/h. Αυτή η τιμή μπορεί να
  αυξηθεί στα 280 km/h με το προαιρετικό M Driver's Package (BMW M4
  Competition Cabrio με M xDrive) ή στα 290 km/h αντίστοιχα.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Τελειοποιημένη στο </strong>
  <strong>N</strong>
  <strong>ü</strong>
  <strong>rburgring</strong>
  <strong>: Τυπικό πακέτο </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong> που περιλαμβάνει κινητήρα, μετάδοση και τεχνολογία ανάρτησης.</strong>
  <strong> </strong></p>
<p>Το 6-τάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο στη νέα BMW M4 Coupé είναι απόλυτα
  προσαρμοσμένο στα χαρακτηριστικά απόδοσης κάθε κινητήρα, όπως και το
  8-τάχυτο M Steptronic με Drivelogic που διαθέτουν όλες οι υπόλοιπες
  εκδόσεις του μοντέλου. Τα paddles αλλαγής ταχυτήτων στο τιμόνι που
  δίνουν τον έλεγχο στον οδηγό και το μπουτόν Drivelogic που μεταβάλει
  τα χαρακτηριστικά αλλαγής ανοίγουν το δρόμο για μία παραμετροποιήσιμη
  οδηγική εμπειρία με διάφορους τρόπους.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, η ισχυρότερη έκδοση του εξακύλινδρου εν σειρά κινητήρα
  συνδυάζεται με την έξυπνη τετρακίνηση M xDrive. Αυτή προσδίδει στη νέα
  BMW M4 Competition Coupé με M xDrive και στη νέα BMW M4 Competition
  Cabrio με M xDrive εξαιρετική πρόσφυση, ένα χαρακτηριστικό που
  αντικατοπτρίζεται στις εντυπωσιακές τιμές επιτάχυνσής τους. Χάρη σε
  ένα σύστημα που δίνει προτεραιότητα στους πίσω τροχούς και σε
  συνδυασμό με ένα πλήρως μεταβαλλόμενο, στον τρόπο που λειτουργεί,
  διαφορικό Active M στον πίσω άξονα, το σύστημα M xDrive ενισχύει
  επίσης στις στροφές την τυπική αίσθηση M. Μέσω του μενού ρυθμίσεων, ο
  οδηγός έχει τη δυνατότητα να επιλέξει, εκτός από την προεπιλεγμένη
  ρύθμιση 4WD, τη λειτουργία 4WD Sport, στην οποία μεγαλύτερο ποσοστό
  ροπής κατευθύνεται στον πίσω άξονα. Επιπλέον, όταν το DSC είναι
  απενεργοποιημένο, η λειτουργία 2WD γίνεται διαθέσιμη μεταφέροντας
  αποκλειστικά την κίνηση στους πίσω τροχούς.</p>
<p> </p>
<p>Η υψηλή στρεπτική ακαμψία της δομής του αμαξώματος και των συνδέσεων
  της ανάρτησης δημιουργούν τις ιδανικές προϋποθέσεις για συναρπαστική
  ευελιξία και άμεση απόκριση στις εντολές του τιμονιού. Οι ειδικές για
  το μοντέλο μπάρες που ενισχύουν τα επίπεδα ακαμψίας του πλαισίου
  συνεισφέρουν επίσης στον χαρακτηριστικό για τα μοντέλα Μ συνδυασμό
  δυναμικής, ευέλικτης και ακριβούς συμπεριφοράς.</p>
<p> </p>
<p>Η ειδική για τα μοντέλα M κινηματική και ελαστοκινηματική του εμπρός
  άξονα δύο συνδέσμων με γόνατα ελατηρίων και του πίσω άξονα πέντε
  συνδέσμων εγγυάται αρμονία μεταξύ της ακραίας δυναμικής οδήγησης και
  των ισορροπημένων χαρακτηριστικών άνεσης σε όλα τα μοντέλα της σειράς,
  τόσο στην καθημερινή χρήση όσο και σε μακρινά ταξίδια. Τρεις
  χαρακτηριστικές χαρτογραφήσεις είναι διαθέσιμες μέσω του μενού M Setup
  για εξατομικευμένες ρυθμίσεις της ανάρτησης Adaptive M, η οποία ανήκει
  στον βασικό εξοπλισμό. Περαιτέρω στοιχεία της τεχνολογίας ανάρτησης
  περιλαμβάνουν το σύστημα διεύθυνσης M Servotronic και το ενσωματωμένο
  σύστημα πέδησης, το οποίο συνδυάζεται τόσο με το σύστημα πέδησης M
  Compound όσο και με τα προαιρετικά κεραμικά φρένα M Carbon.</p>
<p> </p>
<p>Η τέλεια συνεργασία όλων των συστημάτων κίνησης και ανάρτησης, που
  δοκιμάστηκαν, μεταξύ άλλων, στο Nürburgring, εγγυάται και σε
  καθημερινή χρήση, έναν εξαιρετικά δυναμικό και με ακρίβεια ελεγχόμενο
  χειρισμό. Το σύστημα ελέγχου ευστάθειας DSC (Dynamic Stability
  Control) παρέχει ένα μοναδικό, σε σχέση με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό,
  στοιχείο οδηγικής απόλαυσης. Εκτός από τη λειτουργία M Dynamic Mode
  περιλαμβάνει δυνατότητα ρύθμισης της παρεμβατικότητάς του σε δέκα
  στάδια όσον αφορά την ολίσθηση των τροχών. Μέσω της λειτουργίας M
  Traction Control, η οποία διατίθεται προαιρετικά για την BMW M4 Coupé
  και είναι στάνταρ σε όλα τα μοντέλα Competition, ο οδηγός έχει τη
  δυνατότητα να μειώνει σταδιακά τα όρια παρέμβασης του συστήματος, ώστε
  να προσεγγίζει προσεκτικά τα φυσικά όρια της οδήγησης, όταν το
  αυτοκίνητο χρησιμοποιείται, για παράδειγμα, στην πίστα. Το M Lap Timer
  και το M Drift Analyser παρέχουν λειτουργίες που τονίζουν τον
  χαρακτήρα αυτών των μοντέλων υψηλών επιδόσεων ως απόλυτες μηχανές
  οδήγησης για χρήση σε δρόμους κλειστούς στην κυκλοφορία.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Μεγέθη τροχών ειδικά για κάθε άξονα, σφυρήλατες ζάντες ελαφρού
    κράματος </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong> με νέο σχεδιασμό.</strong></p>
<p>Οι ειδικές για κάθε άξονα διαστάσεις τροχών εξασφαλίζουν ιδανική
  μεταφορά των πλευρικών δυνάμεων στη σπορ οδήγηση στις στροφές. Η νέα
  BMW M4 Coupé και η νέα BMW M4 Competition Coupé εφοδιάζονται στάνταρ
  με σφυρήλατες ζάντες ελαφρού κράματος M 18” μπροστά και 19” πίσω. Η
  βασική διαμόρφωση της BMW M4 Competition Coupé με M xDrive και της BMW
  M4 Competition Cabrio με M xDrive περιλαμβάνει σφυρήλατες ζάντες
  ελαφρού κράματος M 19” μπροστά και 20” πίσω.</p>
<p> </p>
<p>Ο συνδυασμός ζαντών ελαφρού κράματος M 19" και 20"
  διατίθεται επίσης προαιρετικά για τη νέα BMW M4 Coupé και τη νέα BMW
  M4 Competition Coupé. Νέες στη γκάμα του ειδικού εξοπλισμού για όλες
  τις εκδόσεις του μοντέλου είναι οι σφυρήλατες ζάντες ελαφρού κράματος
  M στα παραπάνω μεγέθη με σχεδιασμό διπλών ακτίνων και, για πρώτη φορά,
  με ασημί φινίρισμα. Οι απαστράπτουσες επιφάνειές τους εξασφαλίζουν μια
  σπορ, εκλεπτυσμένη και κομψή εμφάνιση.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Συστήματα υποβοήθησης με παραμετροποιήσιμο εύρος λειτουργιών.</strong></p>
<p>Η περαιτέρω ανάπτυξη της γκάμας των συστημάτων αυτοματοποιημένης
  οδήγησης και στάθμευσης συμβάλλει επίσης σε μια ξεχωριστή εμπειρία
  οδήγησης. Όσον αφορά το εύρος λειτουργιών και τη διαθεσιμότητα, θέτουν
  σημεία αναφοράς στο ανταγωνιστικό περιβάλλον της νέας BMW M4 Coupé και
  της νέας BMW M4 Cabrio. Επιπλέον, τα συστήματα υποβοήθησης οδηγού
  μπορούν να ελέγχονται μέσω του πλήκτρου M Mode στην κεντρική κονσόλα,
  ώστε να διασφαλίζεται η συναρπαστική εμπειρία οδήγησης ενός σπορ
  αυτοκινήτου υψηλών επιδόσεων. Για παράδειγμα, στην προαιρετικά
  διαθέσιμη λειτουργία οδήγησης TRACK, η οποία έχει σχεδιαστεί για χρήση
  σε πίστα, όλα τα συστήματα άνεσης και ασφάλειας απενεργοποιούνται προσωρινά.</p>
<p> </p>
<p>Ο στάνταρ εξοπλισμός για τη νέα BMW M4 Coupé και τη νέα BMW M4 Cabrio
  περιλαμβάνει Park Distance Control με αισθητήρες εμπρός και πίσω,
  Cruise Control με λειτουργία πέδησης, Front Collision Warning με
  παρέμβαση φρένων, Lane Departure Warning, συμπεριλαμβανομένης της
  λειτουργίας Lane Return με υποβοήθηση τιμονιού και Traffic Sign
  Recognition με Speed Limit Info και ένδειξη No Overtaking Indicator.
  Τα προαιρετικά χαρακτηριστικά για τα μοντέλα Competition περιλαμβάνουν
  Steering and Lane Guidance Assistant με Automatic Speed Limit Assist,
  Lane Keeping Assistant και Traffic Light Recognition, καθώς και Active
  Cruise Control με λειτουργία Stop & Go ως αναπόσπαστο μέρος του
  Driving Assistant Professional. Το Parking Assistant διευκολύνει το
  αυτόματο παρκάρισμα (είσοδος/έξοδος από χώρους) και περιλαμβάνει
  επίσης το Reversing Assistant στον βασικό εξοπλισμό.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Σύγχρονες σχεδιαστικές πινελιές: Νέος σχεδιασμός προβολέων,
    πίσω φώτα με τεχνολογία λέιζερ.</strong></p>
<p>Οι επανασχεδιασμένοι προβολείς προσδίδουν στο εμπρός μέρος τόσο της
  νέας BMW M4 Coupé όσο και της νέας BMW M4 Cabrio μια μοντέρνα
  εμφάνιση. Το εσωτερικό των προβολέων LED, που αποτελεί πλέον στάνταρ
  επιλογή, είναι ακόμα πιο διακριτικά δομημένο, ενώ έχουν εξελιχθεί και
  σε επίπεδο λειτουργικότητας. Τόσο η χαμηλή όσο και η υψηλή δέσμη φώτων
  παράγονται από την ίδια μονάδα LED. Δύο κάθετες μονάδες LED
  διατεταγμένες σε σχήμα βέλους, εκτελούν χρέη φώτων θέσης και ημέρας,
  καθώς και δεικτών πορείας (φλας). Ο τεχνολογικά προηγμένος σχεδιασμός
  αυτών των νέων πηγών φωτός παρέχει μια εκλεπτυσμένη και προηγμένη εμφάνιση.</p>
<p> </p>
<p>Προσαρμοζόμενοι προβολείς LED matrix με αντιθαμβωτική μεγάλη σκάλα
  διατίθενται προαιρετικά. Είναι αναγνωρίσιμοι από τα μπλε ένθετα και
  διαθέτουν λειτουργία αστικού φωτισμού και φωτισμού στροφών. Η χρήση
  της λειτουργίας αστικού φωτισμού εξασφαλίζει βελτιστοποιημένο φωτισμό
  των περιοχών στο πλάι του δρόμου, οδηγώντας με χαμηλές ταχύτητες σε
  διαδρομές που αναγνωρίζονται από τα δεδομένα πλοήγησης ως κατοικημένες
  περιοχές. Η λειτουργία μεσαίας σκάλας, ωστόσο, ενεργοποιείται μόνο από
  35 km/h και πάνω. Σε συνδυασμό με τους προσαρμοζόμενους προβολείς LED
  διατίθενται και τα φώτα M Shadow Line με σκούρες πινελιές στο εσωτερικό.</p>
<p> </p>
<p>Εξάλλου, οι προσαρμοζόμενοι προβολείς LED συνδυάζονται με πίσω φώτα
  LED, τα οποία ξεχωρίζουν οπτικά και τεχνολογικά για την εντυπωσιακή
  τους σχεδίαση και διατίθενται με όλες τις νέες εκδόσεις της σειράς BMW
  M4 διαθέτοντας τεχνολογία λέιζερ και συναρπαστική σχεδίαση δέσμης. Στο
  εσωτερικό, οι δίοδοι λέιζερ παράγουν έναν ομοιόμορφο φωτισμό δεσμίδων
  από ίνες γυαλιού, το φιλιγκράν, τρισδιάστατα φωτεινά γραφικά των
  οποίων συμπληρώνουν το σύμπλεγμα των πίσω φώτων. Η ειδική για το
  μοντέλο έκδοση αυτού του καινοτόμου σεναρίου φωτισμού χρησιμοποιεί μια
  τεχνολογία που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην περιορισμένη έκδοση
  παραγωγής του ειδικού μοντέλου υψηλών επιδόσεων BMW M4 CSL, που θα
  κατασκευαστεί σε 1.000 αντίτυπα.</p>
<p> </p>
<p>Ένας νέος σχεδιασμός της επιφάνειας πέριξ του λογοτύπου BMW και του
  σήματος M στο πίσω μέρος των μοντέλων Competition προσθέτει
  διακριτικές πινελιές εκλεπτυσμένης κομψότητας. Η βάση του λογοτύπου
  της BMW έχει τώρα γυαλιστερό μαύρο φινίρισμα. Το λογότυπο της BMW M
  GmbH που βρίσκεται στο κάλυμμα του πορτμπαγκάζ κοσμείται με ένα ασημί πλαίσιο. </p>
<p> </p>
<p>Ένα ειδικό χαρακτηριστικό που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για την
  εξατομίκευση των παραλλαγών της νέας BMW M4 Coupé είναι τα προαιρετικά
  γραφικά M για το καπό και το κάλυμμα του πορτμπαγκάζ. Αυτό το χρώμα
  αντίθεσης τονίζει τα σπορ χαρακτηριστικά του δίθυρου μοντέλου και
  διατίθεται είτε σε High Gloss Black ή σε High Gloss Red. Η προαιρετική
  ατσάλινη οροφή που διατίθεται χωρίς επιπλέον κόστος, η οποία
  περιλαμβάνει μια ηλεκτρικά συρόμενη γυάλινη οροφή, προσφέρει μια
  πρόσθετη σχεδιαστική πινελιά: Το μεταλλικό τμήμα της οροφής έχει
  φινίρισμα High Gloss Black αντί για το χρώμα του αμαξώματος. </p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Cockpit</strong>
  <strong>σπορ αυτοκινήτου φιλοσοφίας Μ με νέα σχέδια τιμονιού και
    εσωτερικές επενδύσεις.</strong> </p>
<p>Η μοντέρνα αγωνιστική ατμόσφαιρα στο εσωτερικό των νέων εκδόσεων των
  μοντέλων υψηλών επιδόσεων έχει επίσης εξελιχθεί. Νέα σχέδια τιμονιού
  και στοιχείων ελέγχου, καθώς και υλικά υψηλής ποιότητας για τον πίνακα
  οργάνων και τις εσωτερικές επενδύσεις αναδεικνύουν τον αποκλειστικό
  χαρακτήρα του cockpit, που έχει αναπτυχθεί ειδικά για μοντέλα M.</p>
<p> </p>
<p>Το στάνταρ δερμάτινο τιμόνι M με τα κουμπιά πολλαπλών λειτουργιών, τα
  δύο μπουτόν M και τα paddles αλλαγής ταχυτήτων για τα μοντέλα
  Competition μεταφέρουν τώρα στον οδηγό μια ακόμα πιο έντονη αίσθηση
  πίστας. Η νέα σχεδίαση περιλαμβάνει ένα πεπλατυσμένο κάτω τμήμα της
  στεφάνης και τροποποιημένες ακτίνες. Μια κόκκινη κεντρική σήμανση στη
  θέση 12:00 υπογραμμίζει τον σπορ προσανατολισμό της σχεδίασης του
  τιμονιού. Επιπλέον, για πρώτη φορά διατίθεται τιμόνι M Alcantara με
  την ίδια σχεδίαση και την ίδια γκάμα λειτουργιών. Επιπλέον, μια
  λειτουργία θέρμανσης είναι προαιρετικά διαθέσιμη και για τις δύο
  παραλλαγές τιμονιού.</p>
<p> </p>
<p>Η ειδική διάταξη του cockpit περιλαμβάνει επίσης έναν πίνακα ελέγχου
  στην κεντρική κονσόλα, όπου φιλοξενούνται ο μοχλός αλλαγής ταχυτήτων ή
  εκείνος του αυτόματου κιβωτίου, το κόκκινο κουμπί Start/Stop, το BMW
  iDrive Controller και τα μπουτόν Setup και M Mode. Αυτά μπορούν να
  ενεργοποιηθούν για την ατομική διαμόρφωση του οχήματος καθώς και για
  το εύρος των λειτουργιών των οθονών και των συστημάτων υποβοήθησης
  οδηγού, που μπορούν να προσαρμόζονται ανάλογα με την εκάστοτε οδηγική κατάσταση.</p>
<p> </p>
<p>Χαρακτηριστικό των μοντέλων M είναι επίσης ο συνδυασμός σπορ
  αισθητικής και πολυτελούς ατμόσφαιρας στο εσωτερικό, ως αποτέλεσμα
  υψηλής ποιότητας σχεδίασης και σύνθεσης υλικών. Οι εσωτερικές
  επενδύσεις στην περιοχή του ταμπλό, του πίνακα ελέγχου και του
  καλύμματος της ποτηροθήκης διατίθενται τώρα στάνταρ στην έκδοση Dark
  Graphite Μatt. Οι διακοσμητικές λωρίδες εσωτερικού σε Aluminium
  Rhombicle Anthracite καθώς και στη νέα παραλλαγή Finely Polished
  Aluminium μπορούν τώρα να παραγγελθούν προαιρετικά για τη νέα BMW M4
  Coupé και τη νέα BMW M4 Cabrio. Ο προαιρετικός πίνακας οργάνων στην
  έκδοση Sensatec διαθέτει μια ακόμα πιο εκλεπτυσμένη υφή.</p>
<p> </p>
<p>Τα σπορ καθίσματα M είναι στάνταρ και προσφέρουν πολλαπλές επιλογές
  ηλεκτρικής ρύθμισης, ενσωματωμένα προσκέφαλα και φωτιζόμενα λογότυπα
  του μοντέλου. Η ιδανική θέση οδήγησης μπορεί να αποθηκευτεί μέσω της
  λειτουργίας μνήμης. Τα θερμαινόμενα καθίσματα τόσο για τον οδηγό όσο
  και για τον συνοδηγό είναι επίσης στάνταρ, ενώ προαιρετικό είναι το
  σύστημα αερισμού τους. Η στάνταρ δερμάτινη επένδυση Merino, η πλήρως
  δερμάτινη επένδυση Merino, η εκτεταμένη δερμάτινη επένδυση BMW
  Individual Merino και η πλήρως δερμάτινη επένδυση BMW Individual
  Merino διατίθενται σε τέσσερα διαφορετικά χρώματα.</p>
<p> </p>
<p>Τα προαιρετικά και ομοίως πλήρως ρυθμιζόμενα και θερμαινόμενα μπάκετ
  καθίσματα M Carbon παρέχουν ακόμα καλύτερη σύνδεση μεταξύ του οδηγού
  και του οχήματος. Αυτά διαθέτουν αγωνιστική φιλοσοφία με ελαφριά
  σχεδίαση, κορυφαία ποιότητα κατασκευής και ένα υψηλό επίπεδο άνεσης
  για ταξίδια μεγάλων αποστάσεων. Η χρήση CRP για τα δομικά στοιχεία του
  καθίσματος και της πλάτης, καθώς και τα ανοίγματα στην περιοχή των
  πλευρικών μαξιλαριών και κάτω από τα προσκέφαλα, έχουν ως αποτέλεσμα
  τη μείωση του βάρους κατά 9,6 κιλά σε σύγκριση με τα στάνταρ σπορ καθίσματα.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, το σύστημα Air Collar μπορεί να παραγγελθεί ως αποκλειστική
  επιλογή για την BMW M4 Competition Cabrio με M xDrive. Αυτό δημιουργεί
  μια ρυθμιζόμενη ροή αέρα τριών σταδίων, παρέχοντας ευχάριστη ζεστασιά
  από το πίσω μέρος τόσο για τον οδηγό όσο και για τον συνοδηγό, ακόμα
  και με ανοιχτή οροφή και ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Κυρτή</strong>
  <strong>Οθόνη</strong>
  <strong> BMW Curved Display </strong>
  <strong>και</strong>
  <strong>νέο</strong>
  <strong> BMW Operating System 8.5.</strong></p>
<p>Περισσότερο από ποτέ, η νέα BMW M4 Coupé και η νέα BMW M4 Cabrio
  συνδυάζουν την αποκλειστική αίσθηση σπορ αυτοκινήτου με την προηγμένη
  ψηφιοποίηση. Η υψηλής ανάλυσης κυρτή οθόνη BMW Curved Display είναι
  στραμμένη προς τον οδηγό και προβάλλει αποκλειστικές για τα μοντέλα Μ
  πληροφορίες χωρίς να διασπά την προσοχή του από την οδήγηση. Ο πλήρως
  ψηφιακός συνδυασμός οθονών περιλαμβάνει μια οθόνη 12,3” πίσω από το
  τιμόνι και μια οθόνη ελέγχου με διαγώνιο 14,9”.</p>
<p> </p>
<p>Το BMW Curved Display αποτελεί την πλατφόρμα για το τρέχον σύστημα
  BMW iDrive που χρησιμοποιείται στις νέες BMW M4 Coupé και BMW M4
  Cabrio. Η οθόνη και το λειτουργικό σύστημα, το οποίο περιλαμβάνει
  επίσης τον ψηφιακό βοηθό BMW Intelligent Personal Assistant και, ως εκ
  τούτου, είναι σχεδιασμένο για έλεγχο μέσω αφής και φωνητικών εντολών,
  βασίζεται πλέον στο BMW Operating System 8.5. Πέρα από τα ειδικά για
  μοντέλα Μ γραφικά και το περιεχόμενο της οθόνης πληροφοριών και της
  οθόνης ελέγχου υπάρχει ένα νέος τρόπος χειρισμού του στάνταρ αυτόματου
  κλιματισμού. Η ρύθμιση της θερμοκρασίας, η ένταση του εξαερισμού και η
  θέρμανση τόσο των καθισμάτων όσο και του τιμονιού μπορούν τώρα,
  ανάλογα με τον εξοπλισμό του οχήματος, να ελέγχονται είτε μέσω του
  χειριστηρίου αφής μέσω μιας ειδικής επιλογής μενού στο κάτω μέρος της
  οθόνης ελέγχου είτε μέσω φωνητικού ελέγχου.</p>
<p> </p>
<p>Η πρόοδος στον τομέα της ψηφιακής λειτουργίας συνοδεύεται από
  περαιτέρω μείωση του αριθμού των κουμπιών και των χειριστηρίων στο
  cockpit και τον ανασχεδιασμένο πίνακα οργάνων. Νέα μπουτόν ελέγχου για
  τους αεραγωγούς φρέσκου αέρα στο κέντρο του ταμπλό και στην πλευρά του
  οδηγού και του συνοδηγού επιτρέπουν τη ρύθμιση της επιθυμητής
  κατεύθυνσης της ροής του αέρα με περιστροφή και κλίση. Επιπλέον, η
  στάνταρ λειτουργία Ambient Lighting περιλαμβάνει τώρα και κρυφό
  φωτισμό στα πλαίσια των κεντρικών αεραγωγών που είναι ενσωματωμένος
  στο κάλυμμα τους. Όπως και με τον φωτισμό στην περιοχή ποδιών και των
  αποθηκευτικών χώρων στην περιοχή της κεντρικής κονσόλας και των
  χειρολαβών θυρών, το χρώμα και η φωτεινότητα  μπορούν να προσαρμοστούν
  ανάλογα με τις ατομικές προτιμήσεις. Υπάρχει δυνατότητα επιλογής
  μεταξύ εννέα διαφορετικών χρωμάτων. Η γκάμα του εσωτερικού φωτισμού
  περιλαμβάνει επίσης μία λειτουργία ατμοσφαιρικού φωτισμού
  «Καλωσορίσματος» και «Αποχαιρετισμού», καθώς και φωτεινά σήματα που
  υποδεικνύουν μια ανοιχτή πόρτα και εισερχόμενες τηλεφωνικές κλήσεις.</p>
<p> </p>
<p>Το στάνταρ BMW Live Cockpit Professional περιλαμβάνει το σύστημα
  πλοήγησης BMW Maps που βασίζεται σε cloud. Το BMW Head-up Display
  (στάνταρ εξοπλισμός), κάνοντας χρήση μοναδικών γραφικών Μ, προβάλλει
  στο παρμπρίζ πληροφορίες σχετικές με την οδήγηση, συμπερ. της
  πολύχρωμης αναπαράστασης του εύρους περιστροφής του κινητήρα, των
  ενδείξεων για αλλαγή ταχύτητας και του M View.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, το στάνταρ BMW Live Cockpit Professional περιλαμβάνει δύο
  θύρες USB για μεταφορά δεδομένων και μία ασύρματη διεπαφή δικτύου,
  καθώς και ενσωμάτωση smartphone, η οποία επιτρέπει, μεταξύ άλλων, τη
  χρήση Apple CarPlay® και Android Auto™. Πέραν αυτών, η ασύρματη
  φόρτιση συμβατών smartphones και ένα σύστημα ηχείων hi-fi με 10 πηγές
  ήχου και ενισχυτή 250 W περιλαμβάνονται στον βασικό εξοπλισμό των νέων
  BMW M4 Coupé και Cabrio.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Στοχευμένη εξατομίκευση με εξωτερικό πακέτο </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>Carbon</strong>
  <strong>, πακέτο </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>Race</strong>
  <strong>Track</strong>
  <strong>και </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>Performance</strong>
  <strong>Parts</strong>
  <strong>.</strong></p>
<p>Ένα ειδικό εξωτερικό πακέτο M Carbon εξατομικεύει τον σπορ χαρακτήρα
  των δύο μοντέλων, αναδεικνύοντας ακόμα πιο έντονα το αγωνιστικό DNA
  τους. Το M Carbon περιλαμβάνει ένθετα για τις μεγάλες εμπρός εισαγωγές
  αέρα και έναν πίσω διαχύτη, καθένα από αυτά με τη δική του γεωμετρία,
  καλύμματα εξωτερικών καθρεπτών και - αποκλειστικά για την BMW M4 Coupé
  - μια πίσω αεροτομή από CFP. Το βάρος του οχήματος έχει μειωθεί έως
  και 25 κιλά χάρη στο επίσης προαιρετικά διαθέσιμο πακέτο M Race Track,
  το οποίο περιλαμβάνει, εκτός από τα κεραμικά φρένα M Carbon, μπάκετ
  καθίσματα M Carbon για τον οδηγό και τον συνοδηγό, καθώς και
  διακοσμητικές λωρίδες εσωτερικού σε High Gloss Carbon Fibre.</p>
<p> </p>
<p>Με τα BMW Performance Parts, ο οδηγός έχει περισσότερες δυνατότητες
  να προσαρμόσει την δυναμική οδηγική εμπειρία και αίσθηση των νέων σπορ
  αυτοκινήτων υψηλών επιδόσεων στις προτιμήσεις του. Το φάσμα των
  επιλογών retrofit για κάθε μοντέλο περιλαμβάνει εξωτερικά εξαρτήματα
  CFP, σφυρήλατες ζάντες M Performance με κεντρικό μπουλόνι, πατάκια M
  Performance και επενδύσεις τιμονιού M Performance για εξατομίκευση του εσωτερικού.</p>
<p> </p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M4 Competition Coupé with M xDrive </strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10,1 – 10,0 l/100 km;
  CO<sub>2</sub>-emissions combined: 229 – 226 g/km gemäß WLTP</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW M4 Coupé (6-speed manual transmission )</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10,1 – 10,0 l/ 100 km;
  CO<sub>2</sub>-emissions combined: 230 – 226 g/km gemäß WLTP </p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW M4 Competition Coupé (8-speed M Steptronic)</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 9,9 – 9,7 l/ 100 km;
  CO<sub>2</sub>-emissions combined: 230 – 226 g/km gemäß WLTP</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW M4 Competition Convertible with M xDrive</strong> </p>
<p>Fuel consumption combined: 10,3 – 10,2 l/100 km;
  CO<sub>2</sub>-emissions combined: 233 – 231 g/km gemäß WLTP </p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Kit,Coupé,M4,Convertible,G82,G83,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Mon, 05 Feb 2024 11:59:38 +0100</pubDate>
            <pp:lastModified>Mon, 05 Feb 2024 10:59:38 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/bb8be545-d8f6-451d-8a25-b6fd9d32b575/500_P90536868_highRes_the-new-bmw-m4-coup-.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/bb8be545-d8f6-451d-8a25-b6fd9d32b575/500_P90536868_highRes_the-new-bmw-m4-coup-.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/bb8be545-d8f6-451d-8a25-b6fd9d32b575/P90536868_highRes_the-new-bmw-m4-coup-.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90536868_highRes_the-new-bmw-m4-coup-.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>BMW M Driving Experience 2023.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/bmw-m-driving-experience-2023/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/bmw-m-driving-experience-2023/</guid><pp:caseid>799925</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Επισυνάπτονται φωτογραφίες και video από την εκδήλωση BMW M Driving Experience 2023 που πραγματοποιήθηκε στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών από τις 26 έως τις 29 Σεπτεμβρίου 2023.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>Επισυνάπτονται φωτογραφίες και video από την εκδήλωση BMW M Driving
  Experience 2023 που πραγματοποιήθηκε στο Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών από
  τις 26 έως τις 29 Σεπτεμβρίου 2023.</p>
<p> </p>
<p>Για να δείτε το video, επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="https://www.youtube.com/watch?v=N7ZRn1DJTsI">https://www.youtube.com/watch?v=N7ZRn1DJTsI</a></p>
<p> </p><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,M3,Coupé,M4,M2,G80,G82,G09,G87,XM,M 1000 R,M Series,M 1000 RR,Product,BMW M,BMW Motorrad]]></category>
            <pubDate>Fri, 06 Oct 2023 17:04:34 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Fri, 06 Oct 2023 15:04:34 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/cd9a1637-935d-4170-a234-e6d7daa8aaf1/500_P90526823_highRes_bmw-m-driving-experi.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/cd9a1637-935d-4170-a234-e6d7daa8aaf1/500_P90526823_highRes_bmw-m-driving-experi.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/cd9a1637-935d-4170-a234-e6d7daa8aaf1/P90526823_highRes_bmw-m-driving-experi.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90526823_highRes_bmw-m-driving-experi.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>50 Jahre BMW M: Οι εκδόσεις της BMW M3 και της BMW M4 που σηματοδοτούν την επέτειο της εταιρείας.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/50-jahre-bmw-m-oi-ekdoseis-tes-bmw-m3-kai-tes-bmw-m4-pou-sematodotoun-ten-epeteio-tes-etaireias/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/50-jahre-bmw-m-oi-ekdoseis-tes-bmw-m3-kai-tes-bmw-m4-pou-sematodotoun-ten-epeteio-tes-etaireias/</guid><pp:caseid>799748</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Εκδόσεις περιορισμένης παραγωγής, μοναδικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά, ειδική διαμόρφωση για κάθε αγορά: για να σηματοδοτήσει την έναρξη της έκτης δεκαετίας της, η BMW M GmbH προσφέρει στους λάτρεις των μοντέλων M σε όλο τον κόσμο, μία αποκλειστική συλλογή σπάνιων οχημάτων που βασίζονται στα σπορ αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων, της πολυτελούς μεσαίας κατηγορίας.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο.</strong> Στο πλαίσιο θεαματικών εκδηλώσεων, με
  συναρπαστικές καινοτομίες νέων μοντέλων και μαζί με την παγκόσμια
  κοινότητά της, η BMW M GmbH γιορτάζει τώρα πέντε δεκαετίες ζωής. Στις
  24 Μαΐου 1972, υπογράφηκε η συμφωνία συνεργασίας για την BMW
  Motorsport GmbH. Ακριβώς μετά από 50 χρόνια, η εταιρεία - γνωστή πλέον
  ως BMW M GmbH - παρουσιάζει μία αποκλειστική συλλογή από ειδικές
  εκδόσεις που σηματοδοτούν αυτή την ξεχωριστή επέτειο.</p>
<p> </p>
<p>Με την έκδοση BMW M 50 Jahre της BMW M3 Sedan (συνδυασμένη κατανάλωση
  καυσίμου: 10,2 – 9,8 lit/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>:
  231 – 223 g/km κατά το πρότυπο WLTP, δεδομένα σύμφωνα με το NEDC: – )
  και την BMW M4 Coupe (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,1 – 9,8
  lit/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 230 – 223 g/km κατά
  το πρότυπο WLTP, δεδομένα σύμφωνα με το NEDC: – ), οι λάτρεις των
  μοντέλων M σε όλο τον κόσμο μπορούν να εκφράσουν τόσο το πάθος τους
  για τους αγώνες, όσο και τη συναίσθηση της παράδοσης. Εκδόσεις
  περιορισμένης παραγωγής, αποκλειστικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά και
  εξατομικευμένες προαιρετικές επιλογές εξοπλισμού, εξασφαλίζουν ότι
  κάθε έκδοση μπορεί να γίνει ένα μοναδικό αυτοκίνητο που αντανακλά το
  προσωπικό στυλ του ιδιοκτήτη του.</p>
<p> </p>
<p>Η έκδοση BMW M 50 Jahre βασίζεται στην τρέχουσα γενιά της πιο
  επιτυχημένης σειράς μοντέλων στην ιστορία της BMW M GmbH. Σε όλο τον
  κόσμο, οι ονομασίες ‘BMW M3’ και ‘BMW M4’ είναι συνώνυμες των υψηλών
  επιδόσεων στην πολυτελή μεσαία κατηγορία. Οι ειδικές εκδόσεις αντλούν
  ισχύ από έναν εξακύλινδρο εν σειρά κινητήρα, που αποδίδει έως 375
  kW/510 hp, με τεχνολογία M TwinPower Turbo και υψηλόστροφο χαρακτήρα.
  Ανάλογα με την έκδοση του μοντέλου, η ισχύς του μεταφέρεται στους πίσω
  τροχούς μέσω ενός 6-τάχυτου χειροκίνητου κιβωτίου ή ενός M Steptronic
  8 σχέσεων με Drivelogic, ή πλήρως μεταβαλλόμενη κατανομή ισχύος σε
  όλους τους τροχούς με χρήση της τεχνολογίας M xDrive.</p>
<p> </p>
<p>Ο αποκλειστικός χαρακτήρας των ειδικών εκδόσεων, είναι το αποτέλεσμα
  μιας συγκεκριμένης, για κάθε αγορά, διαμόρφωσης με μοναδικά
  σχεδιαστικά χαρακτηριστικά και έναν αυστηρά περιορισμένο αριθμό
  αντιτύπων (σε κάθε περίπτωση). Με αυτό τον τρόπο, συναρπαστικά σπάνια
  αυτοκίνητα δημιουργούνται για τις πιο σημαντικές αγορές οχημάτων σε
  όλο τον κόσμο. Για την εξωτερική εμφάνιση των ειδικών εκδόσεων,
  επανακυκλοφορούν εμβληματικά χρώματα από την ιστορία της BMW M GmbH.
  Αυτά συμπληρώνονται με σφυρήλατες ζάντες M σε παρόμοιους
  αποκλειστικούς χρωματικούς συνδυασμούς και εντυπωσιακές πινελιές στο εσωτερικό.</p>
<p> </p>
<p>Στην Ευρώπη και λοιπές επιλεγμένες περιοχές, η BMW M GmbH προσφέρει
  μία αποκλειστική έκδοση της BMW M4 Coupe για τον εορτασμό της
  επετείου. Η δίθυρη έκδοση BMW M 50 Jahre διατίθεται με τα εξωτερικά
  χρώματα Carbon Black, Macao Blue, Brands Hatch Grey, Imola Red και San
  Marino Blue. Η εκφραστική εμφάνισή τους αναδεικνύεται από σφυρήλατους
  τροχούς Μ 19 ιντσών στον εμπρός άξονα και τροχούς 20 ιντσών στον πίσω
  άξονα σε σχέδιο διπλών ακτινών, που προσφέρονται για πρώτη φορά σε ματ
  χρώματα Orbit Grey Matt και Gold Bronze.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, ένας επίσης περιορισμένος αριθμός οχημάτων της
  συγκεκριμένης έκδοσης για την BMW M4 Coupe, κατασκευάζονται για την
  Κινεζική αγορά αυτοκινήτου και διατίθενται στις εξωτερικές αποχρώσεις
  Fire Orange και Stratus Grey. Αυτή η επιλογή χρωμάτων σχετίζεται με το
  γεγονός ότι η επέτειος της BMW M GmbH γιορτάζεται στην Κίνα, τη χρονιά
  της Τίγρης. Οι σφυρήλατες ζάντες Μ αυτών των οχημάτων έχουν φινίρισμα
  σε ματ Orbit Grey όταν συνδυάζονται με εξωτερικό φινίρισμα σε Fire
  Orange και σε ματ Gold Bronze με την εξωτερική βαφή Stratus Grey.</p>
<p> </p>
<p>Στο εσωτερικό όλων των ειδικών εκδόσεων που βασίζονται στην BMW M4
  Coupe, η επέτειος επισημαίνεται με στοιχεία όπως τα μαρσπιέ που φέρουν
  την επιγραφή “Edition 50 Jahre BMW M”, μία μεταλλική πλακέτα στην
  κεντρική κονσόλα με την επιγραφή “M4 Edition 50 Jahre BMW M” και ένα
  αντίστοιχο λογότυπο στα προσκέφαλα των στάνταρ σπορ καθισμάτων M και
  των προαιρετικών, ανθρακονημάτινων μπάκετ καθισμάτων M για τον οδηγό
  και τον συνοδηγό.</p>
<p> </p>
<p>Η ειδική έκδοση που βασίζεται στην BMW M3 Sedan, σχεδιάστηκε
  αποκλειστικά για την Αμερικανική και την Καναδική αγορά αυτοκινήτου.
  Για τα 500 αντίτυπα του τετράθυρου σπορ αυτοκινήτου υψηλών επιδόσεων,
  που προσφέρονται εκεί, διατίθεται μία παλέτα με πέντε εξωτερικούς
  χρωματισμούς, καθένας από τους οποίους παραπέμπει σε έναν από τους
  πέντε προκατόχους του: Vermilion Red, Techno Violet, Interlagos Blue,
  Fire Orange και Limerock Grey. Όλα τα χρώματα του αμαξώματος
  συνδυάζονται με σφυρήλατους τροχούς M σε ματ Orbit Grey και επιλεγμένα
  BMW M Performance Parts. Τα εξαρτήματα που είναι εμπνευσμένα από τους
  αγώνες, σε επίπεδο ντιζάιν και τεχνολογίας, και περιέχονται ομοίως στη
  γκάμα εξοπλισμού που διατίθεται για την επετειακή έκδοση,
  περιλαμβάνουν επίσης το εμπρός splitter από Carbon της BMW M
  Performance, την πίσω αεροτομή από Carbon της BMW M Performance και
  τις απολήξεις εξαγωγής της BMW M Performance από Carbon/Titanium.</p>
<p> </p>
<p>Η επιγραφή “Edition 50 Jahre BMW M” στα μαρσπιέ και οι διακοσμητικές
  λωρίδες M στα προσκέφαλα των εμπρός και πλαϊνών πίσω καθισμάτων,
  χαρακτηρίζουν το εσωτερικό. Επιπλέον, ένα αποκλειστικό κεντητό μοτίβο
  κοσμεί τόσο τα στάνταρ σπορ καθίσματα Μ όσο και τα προαιρετικά M
  carbon μπάκετ καθίσματα των ειδικών μοντέλων. Μία μεταλλική πλακέτα
  στο κάλυμμα της ποτηροθήκης στην κεντρική κονσόλα, φέρει την επιγραφή
  “M3 Edition 50 Jahre BMW M” και τον αύξοντα αριθμό παραγωγής “1/500”.</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου –</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Το </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2021, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,5
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 194.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 δισεκατομμύρια
  ευρώ. Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>BMW Group Hellas </strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: +30 210 9118151</p>
<p>e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M3 Sedan</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10.2 – 9.8 litres/100 km;
  CO<sub>2</sub> emissions combined: 231 – 223 g/km according to WLTP;
  data according to NEDC: – .</p>
<p>
  <strong>BMW M4 Coupe</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10.1 – 9.8 litres/100 km;
  CO<sub>2</sub> emissions combined: 230 – 223 g/km according to WLTP;
  data according to NEDC: – .</p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,M3,M4,G80,G82,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Tue, 24 May 2022 10:43:35 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Tue, 24 May 2022 08:43:35 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/a7036758-651d-4611-81dc-c7248ef0f0a7/500_P90463301_highRes_the-bmw-m4-50-jahre-.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/a7036758-651d-4611-81dc-c7248ef0f0a7/500_P90463301_highRes_the-bmw-m4-50-jahre-.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/a7036758-651d-4611-81dc-c7248ef0f0a7/P90463301_highRes_the-bmw-m4-50-jahre-.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90463301_highRes_the-bmw-m4-50-jahre-.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Η BMW M GmbH εισέρχεται στην επετειακή χρονιά της με ακόμα υψηλότερες πωλήσεις.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-bmw-m-gmbh-eiserkhetai-sten-epeteiake-khronia-tes-me-akoma-upseloteres-poleseis/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-bmw-m-gmbh-eiserkhetai-sten-epeteiake-khronia-tes-me-akoma-upseloteres-poleseis/</guid><pp:caseid>799726</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Η ανοδική πορεία των πωλήσεων συνεχίστηκε το 2021 – Η BMW M GmbH αναδείχτηκε παγκόσμιος ηγέτης της αγοράς στις κατηγορίες μοντέλων Performance & High-Performance για τρίτη συνεχή χρονιά – Φέτος, μία χρονιά που σηματοδοτεί την 50ή επέτειο της μάρκας, στο επίκεντρο της προσοχής βρίσκονται τα πρόσφατα λανσαρισμένα προϊόντα, συναρπαστικές ειδικές εκδόσεις και το επόμενο στάδιο της επέλασης της ηλεκτροκίνησης.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο.</strong>
  <strong> </strong>Για τρίτη συνεχή χρονιά, η BMW M GmbH ολοκλήρωσε το
  οικονομικό έτος ως παγκόσμιος ηγέτης της αγοράς στις κατηγορίες
  οχημάτων επιδόσεων και υψηλών επιδόσεων. Πράγματι, η εταιρεία
  κατέγραψε πωλήσεις ρεκόρ και για το 2021. Συνολικά 163.542 οχήματα BMW
  M παραδόθηκαν σε πελάτες σε όλο τον κόσμο πέρσι, αύξηση 13% συγκριτικά
  με τα αποτελέσματα του 2020.</p>
<p> </p>
<p>Η αύξηση αυτή κατανεμήθηκε εξ ίσου μεταξύ των σπορ High-Performance
  και Performance μοντέλων που κατασκευάζει η BMW M GmbH, με αμφότερες
  τις προϊοντικές κατηγορίες να αυξάνουν τις πωλήσεις τους σε νέα
  επίπεδα. «Αυτή η επιτυχία είναι το τέλειο ξεκίνημα για την επετειακή
  χρονιά μας», δήλωσε ο Franciscus van Meel, CEO της BMW M GmbH. «Η ‘M’
  βρίσκεται σε ισχυρότερη θέση από ποτέ καθώς γιορτάζει τα 50ά της γενέθλια».</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Οι νέες </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>3 και </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>4 γνώρισαν άμεση επιτυχία.</strong></p>
<p>Οι μεγαλύτεροι συντελεστές ανάπτυξης στην σπορ High-Performance
  κατηγορία ήταν οι νέες BMW M3 και BMW M4 που λανσαρίστηκαν την άνοιξη
  του 2021. Βασισμένη στη φιλοσοφία ενός αυτοκινήτου που εστιάζει
  ξεκάθαρα στο δυναμισμό, το συναίσθημα και σε μία πρωτοφανή ποικιλία
  μοντέλων, η νέα BMW M3 Sedan (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου:
  10,2 – 10,0 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>:
  231 – 227 g/km κατά το πρότυπο WLTP), η νέα BMW M4 Coupé (συνδυασμένη
  κατανάλωση καυσίμου: 10,1 – 9,9 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές
  CO<sub>2</sub>: 230 – 226 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και η νέα BMW
  M4 Cabrio (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,2 l/100 km,
  συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 233 – 231 g/km κατά το πρότυπο
  WLTP) πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικά επιτυχημένο ξεκίνημα. Η πιο
  πρόσφατη γενιά του μοντέλου είναι η πρώτη που προσφέρει δύο επίπεδα
  ισχύος (το μέγιστο 375 kW/510 hp), σύστημα τετρακίνησης M xDrive και
  δυνατότητα επιλογής εξατάχυτου μηχανικού κιβωτίου ή οκτατάχυτου M Steptronic.</p>
<p> </p>
<p>«Η ανταπόκριση στη νέα γενιά των BMW M3 και BMW M4 ήταν απλά
  συντριπτική», σχολιάζει ο Timo Resch, Αντιπρόεδρος Πελατών, Μαρκών
  & Πωλήσεων της BMW M GmbH. «Ως εκ τούτου, προσδοκούμε ότι η ζήτηση
  γι’ αυτά τα εμβληματικά σπορ αυτοκίνητα θα παραμείνει ανοδική και το 2022».</p>
<p> </p>
<p>Ισχυρή συμβολή στην αύξηση των πωλήσεων των High-Performance μοντέλων
  της BMW M GmbH είχαν η BMW X5 M Competition (συνδυασμένη κατανάλωση
  καυσίμου: 13,6 – 13,3 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>:
  308 – 303 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και η BMW X6 M Competition
  (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 13,4 – 13,1 l/100 km, συνδυασμένες
  εκπομπές CO<sub>2</sub>: 305 – 299 g/km κατά το πρότυπο WLTP). Μετά το
  επιτυχημένο λανσάρισμα της τελευταίας γενιάς του μοντέλου την
  προηγούμενη χρονιά, οι χαρισματικές High-Performance σπορ εκδόσεις των
  κατηγοριών Sports Activity Vehicle και Sports Activity Coupé – και οι
  δύο με V8 κινητήρα απόδοσης 460 kW/625 hp V8 – αύξησαν εκ νέου τις
  πωλήσεις τους το 2021.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Γοητευτικά και περιζήτητα: τα μοντέλα </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong> της </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong> Σειράς 4.</strong></p>
<p>Η δυναμική υπεροχή, η ευελιξία και η ακρίβεια που θεωρούνται τα ατού
  των μοντέλων M προσέλκυσαν ένα μεγάλο αριθμό πελατών στην κατηγορία
  Performance την περασμένη χρονιά. Τα μοντέλα M που συνετέλεσαν
  περισσότερο στην αύξηση βασίζονται στη νέα BMW Σειρά 4. Ιδιαίτερα
  δημοφιλείς ήταν οι εκδόσεις της νέας BMW Σειράς 4 Coupé, και
  συγκεκριμένα η BMW M440i Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου:
  8,1 – 7,4 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub> :
  184 – 167 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και η BMW M440i xDrive Coupé
  (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 8,2 – 7,5 l/100 km, συνδυασμένες
  εκπομπές CO<sub>2</sub>: 186 – 170 g/km κατά το πρότυπο WLTP) με έναν
  εν σειρά εξακύλινδρο βενζινοκινητήρα απόδοσης 275 kW/374 hp, και η
  BMW M440d xDrive Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου:
  6,3 – 5,7 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>:
  165 – 150 g/km κατά το πρότυπο WLTP), της οποίας ο εν σειρά
  εξακύλινδρος κινητήρας diesel αποδίδει 250 kW/340 hp.</p>
<p> </p>
<p>Τα τελευταία μοντέλα BMW X στην κατηγορία Performance της Μ επίσης
  αποδείχτηκαν ισχυρός πόλος έλξης. Πραγματικά, η BMW X3 M40i με τον εν
  σειρά εξακύλινδρο κινητήρα βενζίνης των 265 kW/360 hp (συνδυασμένη
  κατανάλωση καυσίμου: 9,5 – 8,8 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές
  CO<sub>2</sub>: 216 – 199 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και η BMW X7 M50i
  (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 12,8 – 12,3 l/100 km, συνδυασμένες
  εκπομπές CO<sub>2</sub>: 292 – 280 g/km κατά το πρότυπο WLTP) με V8
  κινητήρα απόδοσης 390 kW/530 hp, κατέγραψαν αύξηση στις νέες ταξινομήσεις.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Προσβλέποντας σε μία επετειακή χρονιά με ενδιαφέρουσες αφίξεις.</strong></p>
<p>Η BMW M GmbH θα συνεχίσει την προϊοντική της επέλαση τη φετινή
  επετειακή χρονιά με την προσθήκη νέων High-Performance και Performance
  μοντέλων. Ξεχωρίζουν η νέα BMW M240i xDrive Coupé (συνδυασμένη
  κατανάλωση καυσίμου: 8,8 – 8,1 l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές
  CO<sub>2</sub>: 200 – 185 g/km κατά το πρότυπο WLTP) και, αργότερα, η
  άφιξη της πρώτης BMW M3 Touring και μιας αποκλειστικής ειδικής έκδοσης
  βασισμένης στην BMW M4 Coupé.</p>
<p> </p>
<p>Επιπλέον, η θυγατρική του BMW Group– που ιδρύθηκε ως BMW Motorsport
  GmbH το Μάιο του 1972 και απολαμβάνει το κύρος ενός ανεξάρτητου
  κατασκευαστή – θα προωθήσει το μετασχηματισμό στην ηλεκτροκίνηση. Τα
  χνάρια της BMW i4 M50 (συνδυασμένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας:
  22,5 – 18,0 kWh/100 km κατά το πρότυπο WLTP, συνδυασμένες εκπομπές
  CO<sub>2</sub>: 0 g/km) το πρώτο εξάμηνο του 2022 αναμένεται η επίσης
  αμιγώς ηλεκτρική BMW iX M60 (προβλεπόμενη συνδυασμένη κατανάλωση
  ηλεκτρικής ενέργειας: 24,7 – 21,7 kWh/100 km κατά το πρότυπο WLTP,
  συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 0 g/km).</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Η ισχυρότερη </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong> παραγωγής όλων των εποχών δείχνει το δρόμο προς το μέλλον της μάρκας.</strong></p>
<p>Η επετειακή χρονιά θα στεφθεί από την έναρξη παραγωγής της BMW XM. Η
  ισχυρότερη BMW M παραγωγής όλων των εποχών είναι επίσης το πρώτο
  High-Performance μοντέλο της μάρκας με plug-in υβριδικό σύστημα
  κίνησης. Η πιο εξελιγμένη M Hybrid τεχνολογία συνδυάζει έναν V8
  κινητήρα και έναν ηλεκτροκινητήρα υψηλών επιδόσεων που παράγουν
  μέγιστη ισχύ 550 kW/750 hp και μέγιστη ροπή 1.000 Nm. Η σχεδίαση της
  BMW XM αναδεικνύει το δυναμικό και εξωστρεφή χαρακτήρα της, στέλνοντας
  ένα σαφές μήνυμα στην πολυτελή κατηγορία.</p>
<p> </p>
<p>«Το πρώτο μας αυτοδύναμο μοντέλο από την εποχή της θρυλικής BMW M1
  αντιπροσωπεύει έναν πλήρη επαναπροσδιορισμό της κατηγορίας οχημάτων
  υψηλών επιδόσεων», σχολιάζει ο van Meel. «Η BMW XM συνδυάζει την
  εκφραστική σχεδίαση και την προηγμένη πολυτέλεια εσωτερικού με μία
  απαράμιλλη οδηγική εμπειρία με κύρια συστατικά τις μεγαλειώδεις
  επιδόσεις και την σχεδόν αθόρυβη αμιγώς ηλεκτρική λειτουργία. Στο
  πλαίσιο αυτό, ενσαρκώνει μοναδικά την έννοια της ισορροπίας και της
  αξιοπιστίας, ενώ την ίδια στιγμή δείχνει το δρόμο προς το μέλλον της μάρκας».</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου –</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Το BMW Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2020, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,5
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 194.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 δισεκατομμύρια
  ευρώ. Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW Group Hellas </strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: +30 210 9118151</p>
<p>e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M3 Competition Limousine </strong>Fuel consumption
  combined:  9.8 – 9.6 l/100 km gemäß WLTP; CO<sub>2</sub> emissions
  combined : 224 – 219 g/km according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M3 Limousine</strong> Fuel consumption combined: 10.2 –
  10.0 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 231 – 227 g/km
  according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M4 Competition Coupé </strong>Fuel consumption combined:
   9.8 – 9.6 l/100 km gemäß WLTP; CO<sub>2</sub> emissions combined: 
  224 – 219 g/km according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M4 Coupé</strong> Fuel consumption combined: 10.1 – 9.9
  l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 230 – 226 g/km according
  to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M4 Cabrio</strong> Fuel consumption combined: 10.2 l/100
  km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 233 – 231 g/km according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M440i Coupé</strong> Fuel consumption combined: 8.1 – 7.4
  l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 184 – 167 g/km according
  to WLTP </p>
<p>
  <strong>BMW M440i xDrive Coupé</strong> Fuel consumption combined: 8.2
  – 7.5 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 186 – 170 g/km
  according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M440d xDrive Coupé</strong> Fuel consumption combined: 6.3
  – 5.7 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 165 – 150 g/km
  according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW X3 M40i</strong> Fuel consumption combined: 9.5 – 8.8
  l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined: 216 – 199 g/km according
  to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW X5 M Competition</strong> Fuel consumption combined: 13.6
  – 13.3 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 308 – 303 g/km
  according to WLTP </p>
<p>
  <strong>BMW X6 M Competition</strong> Fuel consumption combined: 13.4
  – 13.1 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 305 – 299 g/km
  according to WLTP </p>
<p>
  <strong>BMW X7 M50i</strong> Fuel consumption combined: : 12.8 – 12.3
  l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 292 – 280 g/km according
  to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW M240i xDrive Coupé</strong> Fuel consumption combined: :
  8.8 – 8.1 l/100 km; CO<sub>2 </sub>emissions combined : 200 – 185 g/km
  according to WLTP</p>
<p>
  <strong>BMW i4 M50</strong> Combined power consumption: 22.5 – 18.0
  kWh/100 km according to WLTP; CO<sub>2 </sub>emissions combined: 0 g/km</p>
<p>
  <strong>BMW iX M60</strong> projected electric power consumption
  combined: 24.7 – 21.7 kWh/100 km according to WLTP;
  CO<sub>2 </sub>emissions combined: 0 g/km</p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,X3,M3,Sales &amp; Finance,X6 M,X5 M,Coupé,M4,BMW i,4 Series,G01,G07,X7,G26,i20,iX,F97,X3 M,F95,F96,G80,G82,i4 M50,M240,Product,BMW,BMW M]]></category>
            <pubDate>Fri, 14 Jan 2022 14:26:30 +0100</pubDate>
            <pp:lastModified>Fri, 14 Jan 2022 13:26:30 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/aab3c90e-cd99-44db-8c00-bbf301e8c459/500_P90448961_highRes_bmw-m-gmbh-enters-it.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/aab3c90e-cd99-44db-8c00-bbf301e8c459/500_P90448961_highRes_bmw-m-gmbh-enters-it.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/aab3c90e-cd99-44db-8c00-bbf301e8c459/P90448961_highRes_bmw-m-gmbh-enters-it.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90448961_highRes_bmw-m-gmbh-enters-it.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Βιώσιμη παραγωγή, υψηλό επίπεδο εξατομίκευσης: εφαρμογή μιας νέας διαδικασίας βαφής σε περιορισμένη παρτίδα οχημάτων BMW M4.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/biosime-paragoge-upselo-epipedo-exatomikeuses-epharmoge-mias-neas-diadikasias-baphes-se-periorismene-partida-okhematon-bmw-m4/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/biosime-paragoge-upselo-epipedo-exatomikeuses-epharmoge-mias-neas-diadikasias-baphes-se-periorismene-partida-okhematon-bmw-m4/</guid><pp:caseid>799543</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[+++ Το εργοστάσιο του BMW Group στο Ντίνγκολφινγκ δοκιμάζει πιλοτικά μία νέα διαδικασία βαφής. +++ Η νέα διαδικασία βαφής πετυχαίνει υψηλή ακρίβεια εφαρμογής χωρίς υπερψεκασμό και διευρύνει τις δυνατότητες εξατομίκευσης. +++ Μοναδικός συνδυασμός πλεονεκτημάτων πελατών και βιωσιμότητας. +++ Η τεχνολογία υποστηρίζει τη διατήρηση φυσικών πόρων και την ενεργειακή απόδοση. +++]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο</strong>
  <strong> / </strong>
  <strong>Ντίνγκολφινγκ</strong>
  <strong>.</strong> Το εργοστάσιο του BMW Group στο Ντίνγκολφινγκ
  δοκιμάζει πιλοτικά μία νέα διαδικασία βαφής χωρίς υπερψεκασμό που
  επιτρέπει τη δημιουργία αρκετών αποχρώσεων και σχεδίων χωρίς
  χαρτοταινίες οριοθέτησης και μάσκες κάλυψης του οχήματος. Η εξαιρετικά
  καινοτόμα μέθοδος προάγει τα επίπεδα εξατομίκευσης για τους πελάτες
  και συμβάλλει στη βιωσιμότητα με τη μείωση αποβλήτων και κατανάλωσης
  ενέργειας. Η τεχνολογία χρησιμοποιείται για πρώτη φορά σε 19 οχήματα
  BMW M4 Coupé, που σύντομα θα περάσουν από τη γραμμή παραγωγής του
  εργοστασίου του Ντίνγκολφινγκ με ειδική δίχρωμη βαφή και διακριτικά M4
  στο καπό και την πίσω πόρτα.</p>
<p> </p>
<p>Ο Milan Nedeljković, μέλος Δ.Σ. της BMW AG, υπεύθυνος Παραγωγής
  δήλωσε: «Προσδοκούμε τα υψηλότερα πρότυπα απόδοσης, βιωσιμότητας και
  ψηφιοποίησης από την παραγωγή μας. Αυτή η ευφυής διαδικασία βαφής
  πληροί όλες τις απαιτήσεις για μία καινοτόμα μέθοδο παραγωγής και
  προσφέρει επίσης μοναδικά οφέλη στον πελάτη».</p>
<p> </p>
<p>Το BMW Group ανέπτυξε τη νέα διαδικασία EcoPaintJet Pro για
  υδατοδιαλυτές βαφές και 2Κ βερνίκια σε συνεργασία με την Dürr, μία
  εταιρεία που ειδικεύεται στη μηχανική και την κατασκευή εγκαταστάσεων
  εργοστασίων. Στη συμβατική διαδικασία, η βαφή ψεκάζεται μέσω
  περιστρεφόμενου τυμπάνου με 35-55,000 στροφές το λεπτό και
  προσκολλάται ηλεκτροστατικά στο αμάξωμα. Η νέα μέθοδος καταργεί την
  ηλεκτροστατική διαδικασία και βασίζεται αποκλειστικά στον ψεκασμό. Η
  βαφή εφαρμόζεται μέσω πλάκας στομίου που επιτρέπει υψηλή ευκρίνεια με
  μεταβλητό πάχος βαφής μεταξύ 1 και περίπου 50 χιλιοστών. Η τεχνική
  αυτή απαιτεί μέγιστη ακρίβεια τόσο από το ρομπότ όσο και από την
  τεχνολογία εφαρμογής. Επίσης σημαίνει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν
  δύο διαφορετικά χρώματα βαφής, π.χ. για την οροφή και τις λωρίδες και
  την εφαρμογή άλλων σχεδίων – για παράδειγμα στο καπό. Στόχος κατά την
  ανάπτυξη της τεχνολογίας και των υλικών ήταν να επιτευχθεί το μέγιστο
  εύρος εφαρμογών. Τώρα θα μπορεί να βάφεται το κάθε εξωτερικό εξάρτημα
  – κάτι που προσφέρει σχεδόν απεριόριστες δυνατότητες εξατομίκευσης.</p>
<p> </p>
<p>Μέχρι τώρα, custom σχέδια όπως αυτό επιτυγχάνονταν μόνο με την
  τοποθέτηση μεθόδων οριοθέτησης (μάσκες, χαρτοταινίες κλπ.). Με τη νέα
  τεχνολογία, θα εξαλειφθούν οι δαπάνες υλικών και προσωπικού που
  απαιτούσε η προηγούμενη διαδικασία με αποτέλεσμα να μειωθεί το κόστος
  επιλογών του είδους. Η καινοτόμα διαδικασία αποτρέπει επίσης το
  λεγόμενο υπερψεκασμό, δηλ. το πλεόνασμα σωματιδίων βαφής που κατέληγε
  στα απορρίμματα. Μία ακόμα συμβολή στη βιώσιμη παραγωγή προέρχεται από
  τη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας. Καθώς δεν χρειάζεται πλέον
  διαχωρισμός της βαφής, μειώνεται και η ποσότητα του απαραίτητου αέρα.
  Με περίπου 7.000 ώρες λειτουργίας, αυτό εξοικονομεί πάνω από 6.000
  μεγαβατώρες και μειώνει το ανθρακικό αποτύπωμα κατά 2.000 τόνους το
  χρόνο. Η ανάπτυξη της πρωτοποριακής τεχνολογίας βαφής για περαιτέρω
  εφαρμογές στην παραγωγή θα συνεχιστεί. </p>
<p> </p>
<p>Εφαρμόζοντας τη νέα μέθοδο σε ένα μικρό αριθμό οχημάτων M4, το BMW
  Group δοκιμάζει τις δυνατότητες της νέας τεχνολογίας. Αυτά τα μοναδικά
  οχήματα θα χρησιμοποιούνται αρχικά στο στόλο της εταιρείας. Η εισαγωγή
  της νέας διαδικασίας βαφής στη μαζική παραγωγή προγραμματίζεται να
  ξεκινήσει το 2022 στο δίκτυο παραγωγής του BMW Group.</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου -</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Το</strong>
  <strong>BMW Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2020, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,3
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 169.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 εκατομμύρια ευρώ.
  Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com/">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW Group Hellas </strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: <span style="">+30 210 9118151<a href="#" style="border: currentColor;width: 16.0px;height: 16.0px;vertical-align: middle;"></a></span></p>
<p>e-mail: konstantinos.diamantis@bmw.gr</p><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,Sustainability,Research &amp; Development,Production,Coupé,M4,G82,Environment,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Tue, 05 Oct 2021 08:00:00 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Tue, 05 Oct 2021 06:00:00 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/ed8e96f2-ba3b-439f-aa1d-6e9f4c78f615/500_P90437057_highRes_bmw-group-plant-ding.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/ed8e96f2-ba3b-439f-aa1d-6e9f4c78f615/500_P90437057_highRes_bmw-group-plant-ding.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/ed8e96f2-ba3b-439f-aa1d-6e9f4c78f615/P90437057_highRes_bmw-group-plant-ding.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90437057_highRes_bmw-group-plant-ding.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Περί κινητήρων BMW M: Η BMW M4 συναντά την BMW M4 GT3.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/peri-kineteron-bmw-m-e-bmw-m4-sunanta-ten-bmw-m4-gt3/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/peri-kineteron-bmw-m-e-bmw-m4-sunanta-ten-bmw-m4-gt3/</guid><pp:caseid>799588</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Το βίντεο παρουσιάζει τα κοινά σημεία μεταξύ των κινητήρων της BMW M4 Competition και της νέας, αγωνιστικής BMW M4 GT3.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο.</strong> Από τη μαζική παραγωγή στο μηχανοκίνητο
  αθλητισμό και επιστροφή: μέρος 2ο. Μετά το βίντεο Περί Σχεδίασης BMW M
    (<a href="https://newsroom.bmwgroup.com/global/en">βλέπε</a><span style="text-decoration: underline;"> εδώ</span>), η BMW M GmbH
  κυκλοφόρησε ένα νέο βίντεο που παρουσιάζει την κοινή καρδιά της νέας
  αγωνιστικής BMW M4 GT3 και του μοντέλου παραγωγής BMW M4 Competition
  (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,2 – 9,9 l/100 km κατά το πρότυπο
  WLTP, 10,2 l/100 km κατά NEDC, συνδυασμένες εκπομπές CO2: 233 – 227
  g/km κατά το πρότυπο WLTP, 234 g/km κατά NEDC). Στο βίντεο Περί
  κινητήρων BMW M, ο Marcus Engelke, Project Manager Συστημάτων Κίνησης
  BMW M4, και ο Ulrich Schulz, Επικεφαλής Σχεδίασης Συστημάτων Κίνησης
  της BMW Motorsport, αποκαλύπτουν συναρπαστικές λεπτομέρειες του
  εξακύλινδρου εν σειρά κινητήρα τεχνολογίας M TwinPower Turbo, που
  σχεδιάστηκε εξ αρχής για μοντέλα παραγωγής και αγωνιστικά εργαλεία.</p>
<p> </p>
<p>«510 hp, 650 Nm – είναι ο ισχυρότερος straight-six κινητήρας που
  έχουμε τοποθετήσει ποτέ σε αυτοκίνητο παραγωγής», δήλωσε ο Marcus
  Engelke ξεκινώντας το βίντεο. «590 hp, 700 Nm – είναι ο ισχυρότερος
  straight-six κινητήρας που έχει εγκαταστήσει ποτέ η BMW σε αγωνιστικό
  αυτοκίνητο από τις ημέρες του BMW M1 Group 5» πρόσθεσε ο Ulrich
  Schulz. Οι δύο μηχανικοί περιγράφουν στη συνέχεια τις απίστευτες
  ομοιότητες του κινητήρα της BMW M4 Competition με εκείνον που ‘κτυπά’
  στην καρδιά της νέας ναυαρχίδας της γκάμας της BMW M Motorsport.
  Διανύοντας ήδη την τελευταία χρονιά εξέλιξης, η BMW M4 GT3 θα
  υποστηρίξει τις ομάδες της BMW M Motorsport σε αγώνες GT να
  διεκδικήσουν νίκες και τίτλους σε όλο τον κόσμο το 2022.</p>
<p> </p>
<p>Καθώς τα εξαρτήματα του κινητήρα του μοντέλου παραγωγής M – μεταξύ
  των οποίων στροφαλοθάλαμος, κυλινδροκεφαλή, στρόφαλος,
  ρουλεμάν/κουζινέτα, μπιέλες – έχουν σχεδιαστεί για αγωνιστικές
  επιδόσεις, υπάρχει ήδη η τέλεια βάση για τη μονάδα αγωνιστικών
  προδιαγραφών. Ο Engelke και ο Schulz αποκαλύπτουν με κάθε λεπτομέρεια
  τη θέση και τον τρόπο τοποθέτησης του κινητήρα στο κάθε αυτοκίνητο,
  και υποστηρίζουν τις θέσεις τους με κατανοητά σχέδια στον πίνακα. Έτσι
  δημιουργείται μία σαφής εικόνα για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του
  κινητήρα για κάθε μοντέλο (παραγωγής/αγωνιστικό) και τον τρόπο με τον
  οποίο η BMW M GmbH ανταποκρίθηκε στην πρόκληση.</p>
<p> </p>
<p>Παράλληλα με την παρουσίαση των δύο ολοκληρωμένων κινητήρων, οι
  ειδικοί χρησιμοποιούν επίσης το βίντεο για να εμβαθύνουν στις
  λεπτομέρειες του κάθε εξαρτήματος, όπως το ξηρό κάρτερ και οι
  πεταλούδες γκαζιού του αγωνιστικού κινητήρα, και το intercooler της
  BMW M4 Competition. Επίσης, επισημαίνουν τα κοινά εξαρτήματα που
  μοιράζονται οι δύο κινητήρες, όπως οι μπιέλες με τα έμβολα και το
  κέλυφος τουρμπίνας – τα οποία μεταφέρονται στο αγωνιστικό αυτοκίνητο
  χωρίς καμία μετατροπή.</p>
<p> </p>
<p>«Παράλληλα με τη χρήση πολλών κοινών εξαρτημάτων, συνεργαζόμαστε
  στενά και σε επίπεδο παραγωγής. Ο κινητήρας συναρμολογείται με βάση τη
  μονάδα παραγωγής σε μικρή απόσταση από εδώ», δήλωσε ο Markus Engelke,
  αναφερόμενος στη ‘γενέτειρα’ του κινητήρα της BMW M4 Competition στην
  εγκατάσταση της BMW M στην Preussenstrasse, στο Μόναχο. «Επιστρέφουμε
  στο σημείο από όπου ξεκινήσαμε», εξηγεί ο Ulrich Schulz: «Η BMW M και
  η BMW Motorsport έχουν κοινή ιστορία, και όλα ξεκίνησαν στην Preussenstrasse».</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου –</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Το BMW Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2020, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,3
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 169.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 εκατομμύρια ευρώ.
  Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com/">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW Group Hellas </strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: <span style="">+30 210 9118151<a href="#" style="border: currentColor;width: 16.0px;height: 16.0px;vertical-align: middle;"></a></span></p>
<p>e-mail: konstantinos.diamantis@bmw.gr</p>
<p> </p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M4 Competition:</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10.2 – 9.9 l/100 km [27.7 – 28.5 mpg imp]
  in the WLTP cycle, 10.2 l/100 km [27.7 mpg imp] in NEDC; CO2 emissions
  combined: 233 – 227 g/km in WLTP, 234 g/km in NEDC. </p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,Coupé,M4,G82,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Mon, 24 May 2021 09:50:40 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Mon, 24 May 2021 07:50:40 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/f8cfabaf-8c7b-40af-8e68-9c935a11f99b/500_P90418592_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/f8cfabaf-8c7b-40af-8e68-9c935a11f99b/500_P90418592_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/f8cfabaf-8c7b-40af-8e68-9c935a11f99b/P90418592_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90418592_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Περί σχεδίασης BMW M: η BMW M4 συναντά την BMW M4 GT3.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/peri-skhediases-bmw-m-e-bmw-m4-sunanta-ten-bmw-m4-gt3/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/peri-skhediases-bmw-m-e-bmw-m4-sunanta-ten-bmw-m4-gt3/</guid><pp:caseid>799594</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Βίντεο με τις ομοιότητες μεταξύ της BMW M4 Competition και της αγωνιστικής BMW M4 GT3.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο. </strong>Από τη μαζική παραγωγή στο χώρο των αγώνων –
  και από την αγωνιστική πίστα στην παραγωγή: Σε ένα νέο βίντεο, η BMW M
  GmbH αποκαλύπτει πληροφορίες για την εξέλιξη της νέας αγωνιστικής BMW
  M4 GT3 και εντοπίζει μερικές συναρπαστικές ομοιότητες ανάμεσα στη νέα
  ναυαρχίδα της σειράς BMW M Motorsport και της BMW M4 Competition
  παραγωγής (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,2 – 9,9 l/100 km στον
  κύκλο WLTP, 10,2 l/100 km κατά το πρότυπο NEDC, συνδυασμένες εκπομπές
  CO2: 233 – 227 g/km στον κύκλο WLTP, 234 g/km κατά το πρότυπο NEDC).
  Σχεδιαστές και μηχανικοί από το τμήμα εξέλιξης μοντέλων παραγωγής της
  BMW και την BMW M Motorsport παρουσιάζουν ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες
  για τα δύο αυτοκίνητα. Στη Σχεδιαστική Ανάλυση συμμετέχουν η Anne
  Forschner, Exterior Designer, BMW M4 Competition, και ο Michael
  Scully, Global Automotive Director, BMW Group Designworks.</p>
<p> </p>
<p>Το βίντεο ξεκινά με την Forschner και τον Scully να συζητούν για το
  πιο εντυπωσιακό σχεδιαστικό στοιχείο των δύο αυτοκινήτων: τη μάσκα
  νεφρών BMW. «Όλες οι BMW M έχουν μία πολωτική επίδραση, που σημαίνει
  ότι δεν έχουν αυτόματα την ίδια απήχηση σε όλους. Η επίδρασή τους
  είναι φυσική και συναισθηματική», δήλωσε η Forschner. «Η μάσκα νεφρών
  διατηρεί την γεωμετρία του αυτοκινήτου παραγωγής, ενώ ο σχεδιασμός των
  επιφανειών του εσωτερικού της υποδηλώνουν τις ανάγκες του αγωνιστικού
  κινητήρα για ψύξη», εξηγεί ο Scully. Η BMW M4 GT3 – που αυτή τη στιγμή
  βρίσκεται στο τελευταίο έτος εξέλιξης – έχει σχεδιαστεί για να
  βοηθήσει τις ομάδες της BMW M Motorsport να αγωνιστούν για να
  κατακτήσουν νίκες και τίτλους σε όλο τον κόσμο από το 2022. Ο Scully
  συνεχίζει: «Τα πρόσθετα φώτα στις εμπρός γωνίες της M4 GT3 παραπέμπουν
  στις αεροκουρτίνες του μοντέλου παραγωγής και προσδίδουν ταυτότητα και
  οπτική δομή σε ένα αεροδυναμικό κρίσιμο τμήμα του αγωνιστικού
  αυτοκινήτου. Το σχήμα τους που θυμίζει μπούμερανγκ αντιγράφει τη
  φυσική σκιά που δημιουργούν οι επιφάνειες της πρόσοψης του μοντέλου
  παραγωγής, ενώ ο πρόσθετος φωτισμός υποστηρίζει την νυχτερινή
  ορατότητα κατά τη διάρκεια των αγώνων αντοχής».</p>
<p> </p>
<p>Παρατηρώντας τα από το πλάι, είναι σαφές ότι το αγωνιστικό μοντέλο
  χρησιμοποιεί τον ίδιο καταιγισμό σχεδιαστικών στοιχείων με το
  αυτοκίνητο παραγωγής στο προφίλ του αμαξώματος, με σημεία ‘κλειδιά’ το
  πάνω τμήμα των κρυστάλλινων επιφανειών / της  κολόνας Α, το εμπρός
  φτερό και την ανοδική πτυχή στο κάτω τμήμα του αμαξώματος.</p>
<p> </p>
<p>Η οροφή, με τα δύο της διαμήκη πτερύγια και το έντονα κεκλιμένο πίσω
  παρμπρίζ είναι επίσης ίδιας αισθητικής και στα δύο μοντέλα - BMW M4
  Competition και BMW M4 GT3. Τα στοιχεία αυτά επιτρέπουν μία ιδανική
  ροή αέρα προς την πίσω πτέρυγα του αγωνιστικού αυτοκινήτου.</p>
<p> </p>
<p>Οι μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ των δύο αυτοκινήτων είναι πιο εμφανείς
  στο πίσω τμήμα. «Η ουρά της BMW M4 GT3 είναι γνώριμη σε μερικά σημεία,
  ενώ σε άλλα διαφέρει σημαντικά», δήλωσε η Anne Forschner. «Το
  αγωνιστικό αυτοκίνητο είναι μεν κατά 75 mm φαρδύτερο σε κάθε πλευρά,
  αλλά έχουμε υιοθετήσει τα πίσω φώτα και το πορτμπαγκάζ από το
  αυτοκίνητο παραγωγής», πρόσθεσε ο Michael Scully.</p>
<p> </p>
<p>Η Forschner τονίζει πώς οι πολλές μεταξύ τους ομοιότητες, που ήδη
  χαρίζουν στο στάνταρ μοντέλο μία πολύ σπορ εμφάνιση και αποτελούν την
  τέλεια βάση για την αγωνιστική έκδοση, αντανακλούν με σαφήνεια το πώς
  εξελίχθηκαν τα δύο αυτοκίνητα: «Από το δρόμο για την αγωνιστική πίστα
  και από την αγωνιστική πίστα για το δρόμο». Εν τω μεταξύ, ο Scully
  μιλά με ενθουσιασμό για τους συναδέλφους του από το τμήμα μαζικής
  παραγωγής. «Η BMW M4 Competition παραγωγής αντιπροσωπεύει μία θαυμάσια
  βάση πάνω στην οποία δημιουργείται ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο. Αυτό
  έχει εμβληματικά στοιχεία και γεωμετρία κατάλληλα προσαρμοσμένη για
  υψηλές επιδόσεις και αποδοτική λειτουργία».</p>
<p> </p>
<p>Ένα δεύτερο βίντεο σε μερικές εβδομάδες θα έχει θέμα την κοινή
  ‘καρδιά’ των δύο αυτοκινήτων. Σε αυτό, ο Marcus Engelke, Project
  Manager Drivetrain, BMW M4, και ο Ulrich Schulz, Head of Drivetrain
  Design της BMW Motorsport, θα συζητήσουν για τον εξακύλινδρο κινητήρα
  M TwinPower Turbo, που σχεδιάστηκε εξ αρχής τόσο για αυτοκίνητα δρόμου
  όσο και για αγωνιστικά εργαλεία.</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου -</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Το </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2020, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,3
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 169.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 εκατομμύρια ευρώ.
  Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com/">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group</strong>
  <strong>Hellas</strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: <span style="">+30 210 9118151<a href="#" style="border: currentColor;width: 16.0px;height: 16.0px;vertical-align: middle;"></a></span></p>
<p>e-mail: konstantinos.diamantis@bmw.gr</p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M4 Competition:</strong></p>
<p>Fuel consumption combined: 10.2 – 9.9 l/100 km [27.7 – 28.5 mpg imp]
  in the WLTP cycle, 10.2 l/100 km [27.7 mpg imp] in NEDC; CO2 emissions
  combined: 233 – 227 g/km in WLTP, 234 g/km in NEDC. </p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,Concept Vehicles &amp; Design,Coupé,M4,G82,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Mon, 26 Apr 2021 16:25:58 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Mon, 26 Apr 2021 14:25:58 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/c44f01ad-dff0-4ec4-954b-96ea9be1e8a4/500_P90418591_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/c44f01ad-dff0-4ec4-954b-96ea9be1e8a4/500_P90418591_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/c44f01ad-dff0-4ec4-954b-96ea9be1e8a4/P90418591_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90418591_highRes_the-bmw-m4-meets-the.jpg]]></pp:imageTitle></item><item>
                        <title>Η κατηγορία υψηλών επιδόσεων αποκτά μεγαλύτερη ποικιλία: Το M xDrive κάνει ντεμπούτο στις BMW M3 και BMW M4.</title>
                        <link>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-kategoria-upselon-epidoseon-apokta-megalutere-poikilia-to-m-xdrive-kanei-ntempouto-stis-bmw-m3-kai-bmw-m4/</link>
                        <guid>https://newsroom.bmwgroup.com/emea/el-gr/e-kategoria-upselon-epidoseon-apokta-megalutere-poikilia-to-m-xdrive-kanei-ntempouto-stis-bmw-m3-kai-bmw-m4/</guid><pp:caseid>799603</pp:caseid><pp:summary><![CDATA[Ειδικά σχεδιασμένο σύστημα τετρακίνησης M για τις νέες BMW M3 Competition Sedan και BMW M4 Competition Coupé προάγει τη δυναμική, την ευελιξία και την ακρίβεια στο επόμενο επίπεδο. Λανσάρισμα των πρόσθετων εκδόσεων τον Ιούλιο του 2021.]]></pp:summary><description><![CDATA[<div class="imported-article"><p>
  <strong>Μόναχο. </strong>Αναβάθμιση επιδόσεων, μετάδοση σε τέσσερις
  τροχούς, απαράμιλλη αίσθηση M. Μόλις λίγους μήνες αφότου κυκλοφόρησαν
  οι νέες BMW M3 Sedan και BMW M4 Coupé, η BMW M GmbH προσθέτει δύο
  ακόμα εκδόσεις στη γκάμα της, προσφέροντας για πρώτη φορά το σύστημα
  τετρακίνησης M xDrive με τα σπορ μοντέλα της πολυτελούς μεσαίας
  κατηγορίας. Η ακριβής μετάδοση κίνησης σε όλους τους τροχούς χαρίζει
  νέα δυναμική στις BMW M3 Competition Sedan με M xDrive (συνδυασμένη
  κατανάλωση καυσίμου: 10,1 – 10,0 l/100 km στο WLTP, συνδυασμένες
  εκπομπές CO<sub>2</sub>: 231 – 228 g/km στο WLTP) και M4 Competition
  Coupé με M xDrive (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,1 – 10,0 l/100
  km στο WLTP, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 230 – 227 g/km στο WLTP).</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>Η ισχύς του εν σειρά εξακύλινδρου κινητήρα 375 kW/510 hp των νέων
  μοντέλων μεταδίδεται μέσω ενός οκτατάχυτου κιβωτίου M Steptronic με
  Drivelogic. Το σύστημα AWD που είναι ειδικά σχεδιασμένο για οχήματα M
  κατανέμει τη ροπή εμπρός / πίσω ανάλογα με τις απαιτήσεις, αυξάνοντας
  την ευελιξία, την κατευθυντική ευστάθεια, την ελκτική πρόσφυση, αλλά
  και τη συμπεριφορά σε αγωνιστικές συνθήκες. Με αυτό τον τρόπο, ο
  οδηγός βιώνει μία συναρπαστική εκδοχή των διάσημων επιδόσεων Μ, και
  ακόμα πιο άμεση επιτάχυνση. Το λανσάρισμα της BMW M3 Competition Sedan
  με M xDrive και της BMW M4 Competition Coupé με M xDrive είναι
  προγραμματισμένο για τον Ιούλιο του 2021.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>M</strong>
  <strong>xDrive</strong>
  <strong> και </strong>
  <strong>Active</strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>Differential</strong>
  <strong> αναβαθμίζουν τη δυναμική συμπεριφορά.</strong></p>
<p>Ο ειδικά ρυθμισμένος έλεγχος μετάδοσης ισχύος του συστήματος M xDrive
  ήδη αποτελεί μία απολαυστική εναλλακτική πρόταση αντί της κλασικής
  πίσω κίνησης για πολλά μοντέλα υψηλών επιδόσεων της BMW M GmbH. Η
  τετρακίνηση συνδυάζεται με το Active M Differential, το οποίο
  εξασφαλίζει πλήρως μεταβλητή κατανομή ροπής μεταξύ των πίσω τροχών,
  ανάλογα με τις απαιτήσεις. Αυτό βοηθά στη μεταφορά της ροπής στο δρόμο
  χωρίς μείωση της επιτάχυνσης, κυρίως όταν το αυτοκίνητο πιέζεται
  δυνατά ή η πρόσφυση στη μία πλευρά είναι  μειωμένη. Τα συστήματα M
  xDrive και Active M Differential συνοδεύονται από ειδικό έλεγχο
  πρόσφυσης Μ, ενώ συνεργάζονται με το Dynamic Stability Control (DSC)
  ώστε να διασφαλίζεται ακριβής αλληλεπίδραση ανάλογα με τις συνθήκες.
  Σαφής στόχος εδώ είναι η δημιουργία μιας εξαιρετικά δυναμικής οδηγικής
  εμπειρίας που συνδυάζει τη γνώριμη αίσθηση Μ με την αυξημένη ελκτική
  πρόσφυση και κατευθυντική ευστάθεια.</p>
<p> </p>
<p>Το σύστημα M xDrive χρησιμοποιεί έναν ηλεκτρονικά ελεγχόμενο
  πολύδισκο συμπλέκτη στο κιβώτιο τετρακίνησης για ομαλή, προσαρμοζόμενη
  και πλήρως μεταβλητή κατανομή ροπής μεταξύ εμπρός και πίσω τροχών. Η
  παροχή λαδιού στον πολύδισκο συμπλέκτη έχει βελτιστοποιηθεί για
  αποδοτική λειτουργία του μηχανισμού μεταβλητού διαχωρισμού ισχύος
  ακόμα και σε σκληρές συνθήκες αγωνιστικής οδήγησης. Με τη μετάδοση
  ισχύος στα εμπρός και πίσω διαφορικά επιφορτίζονται ειδικά
  κατασκευασμένοι άξονες για τις BMW M3 Competition Sedan με M xDrive
  και BMW M4 Competition Coupé με M xDrive. Ομοίως εξατομικευμένα είναι
  και τα ημιαξόνια στους τροχούς. Το σύστημα AWD είναι ρυθμισμένο ώστε
  να μεταφέρει περισσότερη ισχύ στον πίσω άξονα κατά το κλασικό στυλ Μ.
  Υπό κανονικές συνθήκες, η κινητήρια ισχύς διοχετεύεται αποκλειστικά
  στον πίσω άξονα, με τους εμπρός τροχούς να εμπλέκονται μόνον όταν οι
  πίσω δεν μπορούν να μεταφέρουν περισσότερη ισχύ στο δρόμο.</p>
<p> </p>
<p>Το κιβώτιο τετρακίνησης διαθέτει μία ειδική μονάδα ελέγχου και
  ενσωματωμένο σύστημα περιορισμού ολίσθησης των τροχών. Αυτό επιτρέπει
  την αντιστάθμιση των όποιων διαφορών στην ταχύτητα περιστροφής μεταξύ
  εμπρός και πίσω τροχών πολύ γρήγορα και χωρίς να απαιτείται εμπλοκή
  του κεντρικού συστήματος ελέγχου DSC. Από αυτό προκύπτουν
  αναβαθμισμένες επιδόσεις AWD που ενισχύουν τον θρυλικό χαρακτήρα των
  μοντέλων Μ σε σπορ συνθήκες οδήγησης, όπως η επιτάχυνση στις στροφές
  και τα ελεγχόμενα ντριφταρίσματα.</p>
<p> </p>
<p>Οι βελτιώσεις στην ελκτική πρόσφυση, τη σταθερότητα, την ευελιξία και
  το δυναμισμό που επιτυγχάνονται με τον συνδυασμό του M xDrive με το
  Active M Differential μεταφράζονται επίσης σε εξαιρετικούς χρόνους
  επιτάχυνσης. Η BMW M3 Competition Sedan με M xDrive και η BMW M4
  Competition Coupé με M xDrive χρειάζονται και οι δύο μόλις 3,5
  δευτερόλεπτα για να επιταχύνουν από στάση στα 100 km/h, που σημαίνει
  ότι είναι κατά 0,4 δευτ. ταχύτερες στο σπριντ από τις αντίστοιχες
  πισωκίνητες (RWD) εκδόσεις.</p>
<p> </p>
<p>Η δυναμική μεταφορά ισχύος στο δρόμο στις BMW M3 Competition Sedan με
  M xDrive και BMW M4 Competition Coupé με M xDrive πραγματοποιείται
  μέσω στάνταρ τροχών Μ ελαφρού κράματος διαμέτρου 19” στον εμπρός άξονα
  και 20” στον πίσω άξονα. Οι σφυρήλατες ζάντες σε σχέδιο twin-spoke με
  φινίρισμα Jet Black εφοδιάζονται με ελαστικά 275/35 R19 μπροστά και
  285/30 R20 πίσω. Ειδικά σχεδιασμένα ελαστικά για πίστα με τις ίδιες
  διαστάσεις διατίθενται προαιρετικά.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Σημαντικές τεχνικές μετατροπές βελτιστοποιούν τα
    χαρακτηριστικά επιδόσεων.</strong></p>
<p>Η τεχνολογία AWD στις νέες BMW M3 Competition Sedan με M xDrive και
  BMW M4 Competition Coupé με M xDrive συμπληρώνεται από έναν εμπρός
  άξονα με γόνατα και διπλούς συνδέσμους που έχει επανασχεδιαστεί γι’
  αυτά τα μοντέλα και φέρει ειδικά προσαρμοσμένη γεωμετρία και λόγο
  υποπολλαπλασιασμού κρεμαγιέρας. Αυτές οι εκτενείς ειδικές μετατροπές
  για το σύστημα τετρακίνησης διασφαλίζουν ότι τόσο οι - υφιστάμενες -
  αμιγώς πισωκίνητες εκδόσεις όσο και οι νέες αντίστοιχες εκδόσεις M
  xDrive ξεχωρίζουν φέροντας διαπιστευτήρια Μ προερχόμενα από μία
  εξέλιξη χωρίς συμβιβασμούς. Τα τετρακίνητα μοντέλα ωφελούνται επίσης
  από μία ειδικά προσαρμοσμένη έκδοση του συστήματος παροχής λαδιού του
  κινητήρα που έχει σχεδιαστεί για να ανταποκρίνεται στις εξαιρετικά
  δυναμικές επιδόσεις.</p>
<p>
  <strong> </strong></p>
<p>
  <strong>Τρία </strong>
  <strong>M</strong>
  <strong>xDrive</strong>
  <strong>modes</strong>
  <strong> εξατομικεύουν την αίσθηση Μ.</strong></p>
<p>Το M xDrive επιτρέπει επίσης στον οδηγό να προσαρμόζει τα
  χαρακτηριστικά του συστήματος τετρακίνησης και τις επιδόσεις ανάλογα
  με την οδηγική κατάσταση και τις προσωπικές προτιμήσεις του. Η
  επιθυμητή ρύθμιση μπορεί να επιλέγεται από το μενού Setup του
  λειτουργικού συστήματος Μ, με τρία διαφορετικά προγράμματα μετάδοσης.
  Στην προκαθορισμένη ρύθμιση 4WD, το σύστημα ADW προσφέρει μέγιστη
  ελκτική πρόσφυση και ελεγχόμενη με ακρίβεια συμπεριφορά διατηρώντας
  συγχρόνως την αυξημένη μεταφορά ισχύος στον πίσω άξονα σε όλες τις
  περιπτώσεις. Με την ενεργοποίηση του 4WD Sport mode ακόμα μεγαλύτερο
  ποσοστό ροπής κατανέμεται στους πίσω τροχούς ακόμα και σε ακραίες σπορ
  οδηγικές συνθήκες με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ευελιξία. Η γραμμική
  ανάπτυξη των πλευρικών δυνάμεων που είναι τόσο χαρακτηριστική στα
  μοντέλα Μ επιτρέπει επίσης την εκτέλεση ελεγχόμενων ντριφτ. Οι οδηγοί
  μπορούν να απενεργοποιήσουν το σύστημα DSC τελείως και να
  ενεργοποιήσουν το 2WD mode, όπου η κινητήρια ισχύς κατανέμεται
  αποκλειστικά στους πίσω τροχούς. Με το προαιρετικό M Traction Control,
  η ελκτική ισχύς μπορεί να προσαρμόζεται άριστα σε τρία στάδια σε αυτή
  τη ρύθμιση όπως και στα RWD μοντέλα. Αυτό το είδος μετάδοσης ισχύος
  χωρίς παρέμβαση από τα συστήματα ελέγχου πλαισίου για τη σταθεροποίηση
  του οχήματος επιτρέπει στους έμπειρους οδηγούς να απολαμβάνουν μία
  ‘καθαρόαιμη’ εμπειρία και να βελτιώνουν τις ικανότητες τους με τη
  βοήθεια του προαιρετικού M Drift Analyser.</p>
<p> </p>
<p>Οι οδηγοί μπορούν να ρυθμίζουν και να αποθηκεύουν το επιθυμητό τους M
  xDrive mode στο πλαίσιο των δύο ανεξάρτητων M1 και M2 προγραμμάτων,
  μαζί με τις ρυθμίσεις για τα χαρακτηριστικά του κινητήρα, την απόκριση
  των αμορτισέρ, τα χαρακτηριστικά διεύθυνσης, το σύστημα φρένων και
  λοιπές παραμέτρους. Κάθε διάταξη μπορεί να ανακτάται άμεσα οποιαδήποτε
  στιγμή, πατώντας ένα από τα δύο μπουτόν Μ στο τιμόνι.</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Εξατομικευμένη αίσθηση Μ: έξι μοντέλα, το καθένα με το δικό
    του χαρακτήρα.</strong></p>
<p>Με την προσθήκη δύο AWD εκδόσεων στη γκάμα, η BMW M GmbH προσφέρει
  τώρα μία απαράμιλλη ποικιλία μεσαίων μοντέλων υψηλών επιδόσεων. Οι BMW
  M3 Sedan (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,2 – 9,9 l/100 km στον
  κύκλο WLTP, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 231 – 226 g/km στο
  WLTP) και BMW M4 Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 10,2 – 9,9
  l/100 km, συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 231 – 226 g/km στο
  WLTP) προσφέρουν ένα μοναδικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην κατηγορία
  με το συνδυασμό πίσω κίνησης και εξατάχυτου μηχανικού κιβωτίου. Η
  κινητήρια ισχύς στην BMW M3 Competition Sedan (συνδυασμένη κατανάλωση
  καυσίμου: 9,8 – 9,6 l/100 km στο WLTP, συνδυασμένες εκπομπές
  CO<sub>2</sub>: 224 – 219 g/km στο WLTP) και η BMW M4 Competition
  Coupé (συνδυασμένη κατανάλωση καυσίμου: 9,8 – 9,6 l/100 km στο WLTP,
  συνδυασμένες εκπομπές CO<sub>2</sub>: 224 – 219 g/km στο WLTP) επίσης
  μεταδίδεται στους πίσω τροχούς, εδώ μέσω ενός οκτατάχυτου κιβωτίου M
  Steptronic με Drivelogic.</p>
<p> </p>
<p>Η τετράδα αυτή πλαισιώνεται τώρα από τις νεοαφιχθείσες BMW M3
  Competition Sedan με M xDrive και BMW M4 Competition Coupé με M
  xDrive. Ως εκ τούτου, η τελευταία γενιά μοντέλων ήδη περιλαμβάνει έξι
  οχήματα με διαφορετικούς χαρακτήρες, το καθένα με τη δική του συνταγή
  για εξαιρετικά σπορ επιδόσεις με απεριόριστη καθημερινή χρηστικότητα.
  Οι πελάτες σύντομα θα έχουν ακόμα περισσότερες δυνατότητες για να
  συνδυάζουν τη διάσημη φιλοσοφία υψηλών επιδόσεων Μ με το προσωπικό
  τους στυλ οδήγησης όταν η νέα έκδοση της BMW M4 Cabrio προστεθεί στη
  γκάμα, αργότερα μέσα στη χρονιά.</p>
<p> </p>
<p>- Τέλος Δελτίου Τύπου -</p>
<p> </p>
<p>
  <strong>Το </strong>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group </strong></p>
<p>Με τις τέσσερις μάρκες του, BMW, MINI, Rolls-Royce και BMW Motorrad,
  το BMW Group είναι ο Νο. 1 premium κατασκευαστής αυτοκινήτων και
  μοτοσικλετών σε όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα προσφέρει premium
  χρηματοοικονομικές υπηρεσίες και υπηρεσίες μετακίνησης. Σαν μία
  παγκόσμια εταιρία, το BMW Group λειτουργεί 31 μονάδες παραγωγής σε 15
  χώρες και έχει ένα παγκόσμιο δίκτυο πωλήσεων σε περισσότερες από 140 χώρες.</p>
<p> </p>
<p>Το οικονομικό έτος 2020, το BMW Group πούλησε πάνω από 2,3
  εκατομμύρια αυτοκίνητα και περισσότερες από 169.000 μοτοσικλέτες
  παγκοσμίως. Το κέρδος προ φόρων για το οικονομικό έτος 2020 ήταν 5,22
  δισεκατομμύρια ευρώ, με έσοδα που ανήλθαν στα 98,99 εκατομμύρια ευρώ.
  Στις 31 Δεκεμβρίου του 2020, το BMW Group είχε παγκόσμιο έμψυχο
  δυναμικό 120.726 ατόμων.</p>
<p> </p>
<p>Η επιτυχία του BMW Group ανέκαθεν βασιζόταν στη μακροπρόθεσμη
  συλλογιστική και υπεύθυνη δράση. Ως εκ τούτου, η εταιρία έχει
  δημιουργήσει οικολογική και κοινωνική βιωσιμότητα σε όλη την αλυσίδα
  αξιών, ολοκληρωμένη προϊοντική ευθύνη και μία σαφή δέσμευση για τη
  διατήρηση των φυσικών πόρων, στο πλαίσιο της στρατηγικής της.</p>
<p> </p>
<p>
  <a href="http://www.bmwgroup.com/">www.bmwgroup.com</a></p>
<p>Facebook: <a href="http://www.facebook.com/BMWGroup">http://www.facebook.com/BMWGroup</a></p>
<p>Twitter: <a href="http://twitter.com/BMWGroup">http://twitter.com/BMWGroup</a></p>
<p>YouTube: <a href="http://www.youtube.com/BMWGroupView">http://www.youtube.com/BMWGroupView</a></p>
<p>Instagram: <a href="https://www.instagram.com/bmwgroup">https://www.instagram.com/bmwgroup</a></p>
<p>LinkedIn: <a href="https://www.linkedin.com/company/bmw-group/">https://www.linkedin.com/company/bmw-group/</a></p>
<p> </p>
<p>
  <strong>BMW</strong>
  <strong>Group</strong>
  <strong>Hellas</strong></p>
<p>Κωνσταντίνος Διαμαντής</p>
<p>Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας</p>
<p>Τηλέφωνο: <span style="">+30 210 9118151<a href="#" style="border: currentColor;width: 16.0px;height: 16.0px;vertical-align: middle;"></a></span></p>
<p>e-mail: konstantinos.diamantis@bmw.gr</p><div class="co2emission"><div class="co2emission-headline">CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.</div><div class="co2emission-text"><p>
  <strong>BMW M3 Sedan:</strong>
  <br />Fuel consumption combined: 10.2 – 9.9 l/100 km [27.7 – 28.5 mpg
  imp] in the WLTP cycle; CO2 emissions combined: 231 – 226 g/km in WLTP.</p>
<p>
  <strong>BMW M4 Coupé:</strong>
  <br />Fuel consumption combined: 10.2 – 9.9 l/100 km [27.7 – 28.5 mpg
  imp] in WLTP; CO2 emissions combined: 231 – 226 g/km in WLTP.</p>
<p>
  <strong> BMW M3 Competition Sedan:</strong>
  <br />Fuel consumption combined: 9.8 – 9.6 l/100 km [28.8 – 29.4 mpg
  imp] in WLTP; CO2 emissions combined: 224 – 219 g/km in WLTP. </p>
<p>
  <strong>BMW M4 Competition Coupé:</strong>
  <br />Fuel consumption combined: 9.8 – 9.6 l/100 km [28.8 – 29.4 mpg
  imp] in WLTP; CO2 emissions combined: 224 – 219 g/km in WLTP. </p></div></div><div class="import-contacts-wrapper"><div class="import-contact">Press Contact: Kostas Diamantis<br>Τηλ: +30-210-9118-151<br>Διεύθυνση e-mail: <a href="mailto:konstantinos.diamantis@bmw.gr">konstantinos.diamantis@bmw.gr</a></div></div></div>]]></description><category><![CDATA[Press Release,M3,Coupé,M4,G80,G82,Product,BMW M]]></category>
            <pubDate>Mon, 19 Apr 2021 18:18:55 +0200</pubDate>
            <pp:lastModified>Mon, 19 Apr 2021 16:18:55 +0000</pp:lastModified>
            <enclosure url="https://content.presspage.com/uploads/3240/daae9b82-d076-41d0-ab79-7e6c395cf05f/500_P90416613_highRes_the-all-new-bmw-m3-c.jpg?10000" length="0" type="image/jpg" />
                <pp:image>https://content.presspage.com/uploads/3240/daae9b82-d076-41d0-ab79-7e6c395cf05f/500_P90416613_highRes_the-all-new-bmw-m3-c.jpg?10000</pp:image>
                <pp:imageOriginal>https://content.presspage.com/uploads/3240/daae9b82-d076-41d0-ab79-7e6c395cf05f/P90416613_highRes_the-all-new-bmw-m3-c.jpg?10000</pp:imageOriginal><pp:imageTitle><![CDATA[P90416613_highRes_the-all-new-bmw-m3-c.jpg]]></pp:imageTitle></item></channel>
                    </rss>